Adewale Akinnuoye-AgbajeAdewale Akinnuoye-Agbaje
(ur. 22 sierpnia 1967 w Londynie, Wielka Brytania) – angielski aktor i model. Ostatnio występował w serialu telewizyjnym Lost, emitowanym również w Polsce przez AXN oraz TVP1 pod tytułem Zagubieni. Odtwarzał tam postać Mr Eko. Obecnie pracuje na planie Survive oraz przy dubbingu do Horton Hears a Who.

Biografia

Adewale Akinnuoye-Agbaje urodził się w Londynie, 22 sierpnia 1967 roku w Londynie, w Anglii. Jego rodzice są Nigeryjczykami, skąd przeprowadzili się do Londynu. Adewale posiada rodzeństwo – cztery siostry. W młodości był „rozerwany” między dwoma miastami – Mediolanem, gdzie robił karierę jako model i Londynem, gdzie uczęszczał do Kings College na Uniwersytecie Londyńskim, kończąc studium jako magister prawa. Potem, by zwrócić się ku aktorstwu, wyjechał do Los Angeles. Karierę w tym kierunku rozpoczynał gościnnymi występami w serialach, po czym zauważył go reżyser Frank Marshall. Dzięki temu zabłysnął na dużym ekranie w filmach takich jak Kongo lub Ace Ventura: Zew Natury w 1995 roku. Dwa lata później, w roku 1997, w wieku 30 lat zaproponowano mu jedną z głównych ról w serialu Oz produkowanym dla stacji HBO, gdzie zdobył ogromną sympatię widzów i szacunek u wielu krytyków filmowych. Jednak aktor w swoim złotym okresie opuścił serial dla dalszej kariery, gdzie wystąpił w wielu innych filmach. Znowu zrobiło się o nim głośno gdy zagrał w 2005 roku przy raperze 50 Cent w filmie Get Rich Or Die Tryin’. Jego ostatnia rola to rola Pana Eko w serialu produkowanym dla ABC Lost. W filmach zagrał 27 razy, gdzie niektóre z nich zostały wymienione w poniższej filmografii.

Filmografia

* Ace Ventura: Zew natury (Ace Ventura: When Nature Calls, 1995) jako Hitu
* Kongo (Congo, 1995) jako Kahega
* Delta Wenus (Delta of Venus, 1995) jako Voodoo Man
* Śmiertelna podróż (Deadly Voyage, 1996) jako Paul
* 20 000 mil podmorskiej żeglugi (20 000 Leagues Under the Sea, 1997) jako Cabe Attucks
* Oz (1997-2003) jako więzień nr 93A234 Simon Adebisi
* Linc’s (1998) jako Winston Iwelu
* Legionista (Legionnaire, 1998) jako Luther
* Zniewolenie: Prawdziwe losy Fanny Kemble (Enslavement: The True Story of Fanny Kemble, 2000) jako Joe
* Red Shoe Diaries 12: Girl on a Bike (2000) jako Student
* Lip Service (2001) jako Sebastion
* Mumia powraca (The Mummy Returns, 2001) jako Lock-Nah
* Tożsamość Bourne’a (The Bourne Identity, 2002) jako Nykwana Wombosi
* Antidotum (Unstoppable, 2004) jako Junod
* Zagubieni (Lost, 2004) jako Mr. Eko
* Magia zmysłów (The Mistress of Spices, 2005) jako Kwesi
* On the One (2005) jako Bull Sharky
* Get Rich or Die Tryin’ (2005) jako Majestic
* G.I. Joe (2009) jako Heavy Duty

Ciekawostki

* Adewale Akinnuoye-Agbaje 2 września 2006 roku o godzinie 2:25 został zatrzymany przez hawajską policję bez posiadania prawa jazdy, co więcej, sprzeczał się ostro z tamtejszymi policjantami. Aktora wypuszczono po sześciu godzinach za wpłatą kaucji pięciuset dolarów. 26 września tego samego roku miał się stawić w sądzie, jednak policja wycofała zarzuty przeciwko niemu.
* Nazwisko aktora podzielone na trzy części oznacza „Wojownik poszukiwaczy bogactwa i dostatku” (akin: wojownik, nuoye: poszukiwaczy, agbaje: dostatku, bogactwa).
* Aktor w roku 2007 ma zamiar zacząć zdjęcia do filmu o życiu Nigeryjczyków „Farming”. Odegra w nim główną rolę, a debiut zapowiedziany jest na lato 2008 roku.
* Aktor zagrał w trzech teledyskach: No, no! – You don’t love me autorstwa Dawn Penn, Love No Limit Mary J. Blige i w Giving Him Something He Can Feel EnVogue.
* Adewale zanim został aktorem w codziennym życiu wiele podróżował w poszukiwaniu miejsca, w którym byłoby mu dobrze. Dzisiaj dzięki temu specjalizuje się w dziewięciu zawodach, w tym trzech związanych z filmami – scenarzysta, producent i (oczywiście) aktor, poza tym jest modelem (wspomniane w biografii), nauczycielem aerobiku, angielskiego, prawnikiem (również wspomniane w biografii), może sprzedawać polisy na życie a nawet może pracować jako… ekspedient.źr.
* Akinnuoye-Agbaje urodził się tego samego dnia, miesiąca i roku co Layne Staley, już zmarły wokalista grunge’owego zespołu Alice in Chains.

źródło: Wikipedia