Benjamin Linus

 


Benjamin Linus – postać fikcyjna, jeden z bohaterów serialu telewizyjnego Zagubieni, grana przez aktora Michaela Emersona.

Przedstawienie postaci

Przed katastrofą
Ben Linus, jeden z „Innych”, twierdzi, że mieszka na wyspie całe życie, choć naprawdę urodził się poza nią. Jego rodzicami są Emily i Roger Linus. Jego matka zmarła tuż po jego urodzeniu, a ojciec przypłynął z nim na wyspę jako pracownik Inicjatywy DHARMA. Ben nienawidził go, przez co przyczynił się do jego śmierci. Ma córkę Alex, którą wykradł Danielle Rousseau, gdy była mała. Żyje w ukrytej, odizolowanej społeczności na niewielkiej wyspie kilka mil od brzegów wyspy, na której rozbił się samolot lotu 815. Ben wydaje się być przywódcą „Innych”, chociaż Juliet mówi Jackowi, iż „Inni” podejmują decyzje grupowo. Jest członkiem klubu książkowego, działającego wśród „Innych” i nie znosi powieści Stephena Kinga (mówi o tym w odcinku „A Tale of Two Cities”), choć będąc przetrzymywanym w zbrojowni stacji „Swan” pyta o te powieści Johna Locke.

Dwa dni przed katastrofą samolotu Oceanic Airlines – lot 815 dowiaduje się, że ma guza na kręgosłupie.
Po katastrofie
Ben wpada w dżungli w pułapkę, zastawioną przez Danielle. Przekazuje go ona Sayidowi, twierdząc, iż schwytany przez nią człowiek jest jednym z „Innych”. Sayid uwalnia go, wówczas Danielle rani go, strzelając z kuszy gdy Ben próbuje uciec. Sayid zabiera go do stacji „Swan”.

W trakcie opatrywania jego rany przez Jacka, Sayid namawia Johna Locke do zmiany szyfru w zbrojowni i zamyka się tam wraz z Benem. Sayid przesłuchuje Bena, który twierdzi, że nazywa się Henry Gale i rozbił się na tej wyspie podróżując z żoną balonem. Jack przerywa przesłuchanie wykorzystując odliczanie jako argument do otwarcia przez Johna drzwi do zbrojowni.

W trakcie przebywania w zamknięciu umiejętnie stara się skłócić Johna i Jacka. Gdy John przynosi mu książkę Fiodora Dostojewskiego, Ben pyta o powieści Stephena Kinga.

Daje Anie Lucii mapę do miejsca, gdzie rozbił się balon, a ona wyrusza tam z Sayidem i Charliem. Znajdują w grobie zwłoki zupełnie innej osoby (Afroamerykanina; miał on dowód osobisty i nazywał się właśnie Henry Gale), co daje im dowód, że mężczyzna, którego schwytali jest jednym z „Innych”. Prawdziwe imię Benjamina Linusa poznajemy dopiero w 3. sezonie serialu w odcinku The Glass Ballerina. Wyjawia on je Jackowi, zwierza mu się także, iż spędził całe swoje życie na wyspie.

Ben był świadkiem katastrofy samolotu Oceanic Airlines – lot 815. Rozkazał Goodwinowi inwigilować rozbitków z tylnej części samolotu, zaś Ethanowi z części środkowej. De facto Benjamina możemy uważać za przywódcę lub wysokiego rangą członka „Innych”. Jego retrospekcja nastąpiła w 20 odcinku 3 sezonu.Lubił wybierać na innych rację. Twierdzi że przywódcą „Innych” jest niejaki Jacob.

źródło: Wikipedia