1×01 Pilot: Part 1

(Odcinek pilotażowy: część pierwsza)

Pierwsza emisja: 22 września 2004
Data emisji w Polsce: 22 stycznia 2005 (AXN), 3 listopada 2005 (TVP1)
Retrospekcje: Jack Shephard
Scenariusz: J.J. Abrams, Jeffrey Lieber i Damon LindelofReżyseria: J.J. Abrams

Skrót odcinka

Na Wyspie

Pasażerski samolot linii Oceanic, lot 815 z Sydney Australia do Los Angeles w USA, rozbija się na wyspie. Pierwsze sceny pokazują zmagania się rozbitków po katastrofie. W bezładną bieganinę porządek wprowadza lekarz znajdujący się wśród nich, Jack. Przy pomocy pozostałych, m.in. Hurleya, Johna Locke, Boone, ratuje przygniecionego kołem samolotu mężczyznę i reanimuje czarną kobietę – Rose. Pośród zabitych znajduje też ciężko rannego mężczyznę z tkwiącym w boku metalowym odłamkiem. Udziela mu pierwszej pomocy i umieszcza w zaimprowizowanym szpitalu polowym.

Jack, który odniósł ranę w katastrofie, próbuje ją opatrzyć, zauważa jednak, że jest ona głęboka i wymaga szwów. W ich założeniu pomaga mu Kate, zszywając jego bok znalezioną w czyichś bagażach zwykłą nitką. Z wolna sytuacja się stabilizuje. Wyrywkowo pokazane są główne postacie, na których skupiać się będzie akcja filmu przez kolejne odcinki. Są to: Boone i Shannon, młoda para, którą wiąże jak na razie nieznany, ale pełen napięcia związek, młoda ciężarna kobieta – Claire, młodzieniec z nadwagą – Hurley, Charlie Pace – młody człowiek, który zachowuje się jakby nie rozumiał gdzie jest, Sayid – młody mężczyzna o bliskowschodnim wyglądzie, azjatycka para oraz dorosły Afroamerykanin z dzieckiem. Po zapadnięciu zmroku ocaleli z katastrofy układają się do snu. Z pobliskiego lasu zaczynają dochodzić tajemnicze odgłosy, a drzewa chwieją się, jakby były poruszane przez jakiś olbrzymi obiekt.

Rano kolejnego dnia po katastrofie Jack i Katie postanawiają udać się w głąb wyspy w poszukiwaniu kokpitu rozbitego samolotu, mając nadzieję znaleźć w nim radio i nadać sygnał S.O.S. Dołącza do nich Charlie, przedstawiając się jako basista zespołu rockowego Drive Shaft. Po dłuższej wędrówce trójka bohaterów odnajduje przednią część samolotu, a w nim żywego pilota. Od niego dowiadują się, że radio jest zniszczone, a samolot daleko zboczył z kursu i nikt nie będzie w stanie domyślić się lokalizacji miejsca katastrofy. W kokpicie znajdują rezerwowe urządzenie komunikacyjne, które jest jednak uszkodzone. W tym czasie Charlie w toalecie znajduje ukryte tam przez niego, jeszcze w czasie lotu, zawiniątko z heroiną. W czasie rozmowy z pilotem w okolicach samolotu pojawia się zjawisko, które rozbitkowie obserwowali poprzedniego wieczora. Domniemany „potwór” wyciąga z kokpitu pilota i zabija go. Trzej rozbitkowie w panicznym strachu uciekają w deszczu przez puszczę. Gdy udaje im się zgubić pościg potwora, znajdują zmasakrowane ciało pilota.

Scena po scenie

Odcinek zaczyna się w momencie, gdy mężczyzna, Jack Shephard (Matthew Fox), odzyskuje przytomność. Otwiera oczy i widzi, że leży wśród bambusowych drzew; po chwili pies rasy Labrador Retriever przebiega między drzewami. Mężczyzna wstaje i wykrzywia się z bólu z powodu rany w swoim boku. W kieszeni znajduje buteleczkę wódki i odkrywa plamę krwi na swojej koszuli. Mężczyzna biegnie przez dżunglę na plażę (po drodze widzi zawieszony na gałęzi czyjś but), gdzie dostrzega wrak samolotu, którego był pasażerem. Był to lot 815, z Sydney w Australii do Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Szczątki jeszcze się palą i jeden z silników wciąż pracuje; Jack zaczyna pośpiesznie organizować pomoc dla rannych, przedstawiając się jako lekarz. Zwołuje kilku rozbitków (jednym z nich jest, jak się później okaże, John Locke), aby podnieśli fragment samolotu i wyciągnęli uwięzionego tam mężczyznę ze strzaskaną nogą.

Jack zauważa leżącą na plaży młodą, ciężarną kobietę, Claire (Emilie de Ravin), jednak nie może w tej chwili poświęcić jej wiele uwagi – prosi więc jednego z rozbitków, Hurleya (Jorge Garcia), o zaopiekowanie się Claire. W tym czasie do ciągle pracującego silnika zostaje wessany mężczyzna i następuje silna eksplozja.

Jack biegnie w kierunku młodego mężczyzny, Boone’a (Ian Somerhalder), próbującego reanimować czarnoskórą kobietę, jednak Jack przejmuje nad nią opiekę (w późniejszej retrospekcji dowiemy się, że Jack siedział obok niej w samolocie) i po kilku minutach reanimacji przywraca jej przytomność. Dostrzega też, że kawałek skrzydła ułamuje się i może przygnieść Hurleya i Claire, dzięki interwencji Jacka obydwoje uciekają, a w miejscu gdzie stali następuje kolejna eksplozja.

Jack znajduje w jednym z bagaży zestaw do szycia i udaje się samotnie w inny fragment plaży w celu opatrzenia i zaszycia swojej rany. Przypadkowo spotyka go tam Kate (Evangeline Lilly), Jack prosi ją o pomoc w zaszyciu rany. Opowiada jej o swoim sposobie na pokonanie strachu, którego nauczył się podczas operowania kręgosłupa – zaczął odliczać do pięciu, potem cały strach zniknął.

Boone próbuje bezskutecznie nawiązać połączenie przez telefon komórkowy, ale nie może tego zrobić ze względu na brak zasięgu.

Zapada zmierzch i rozbitkowie zastanawiają się, czemu jeszcze nie otrzymali pomocy. Jack opiekuje się ciężko rannym, nieprzytomnym mężczyzną, który ma wbity odłamek w brzuch, Kate pyta się o jego stan i mówi, że siedziała w samolocie obok niego. Jack i Kate dochodzą do wniosku, że samolot rozpadł się jeszcze w powietrzu (Jack wyjawia Kate, że kiedyś wziął parę lekcji pilotażu, ale „to nie było dla niego”) – najpierw odpadł tył, potem przód. Powstaje plan odszukania kokpitu i wezwania za pomocą znajdującej się tam radiostacji pomocy, jednak w tym momencie z dżungli słychać jakieś hałasy, jakby stąpnięć, oraz odgłos przewracanych drzew.

Nad ranem Jack i Kate przygotowują się do wyprawy w głąb dżungli, przyłącza się do nich Charlie (Dominic Monaghan). Podczas wędrówki Charlie mówi, że jest basistą w popularnym zespole rockowym „Drive Shaft”. Cała trójka jest obserwowana przez ukrytego w krzakach labradora, który – jak się okaże – wabi się Vincent i należy do Walta (Malcolm David Kelley), czarnoskórego chłopca, który podróżował wraz ze swoim ojcem, Michaelem (Harold Perrineau Jr.).

Wędrującego Jacka, Charliego i Kate zaskakuje gwałtowny deszcz. Rozbitkowie na plaży chowają się pod pokrowcami i szczątkami samolotu, tylko jeden mężczyzna, John Locke (Terry O’Quinn), wydaje się cieszyć deszczem.

Troje bohaterów dociera do oderwanej części przedniej samolotu, z trudem wdrapują się do kokpitu. Jak się okazuje, pilot jest nadal żywy; mówi on, że na krótko przed katastrofą stracili kontakt radiowy i próbowali zmienić kurs, przez co zeszli około 1600 kilometrów z kursu i dokładna lokalizacja miejsca katastrofy jest nieznana. Pilot próbuje uruchomić radiotransmiter, jednak bez rezultatu. Do kokpitu wchodzi Charlie, który – jak mówi – „musiał skorzystać z łazienki”.

Rozmowa zostaje przerwana przez hałas wywołany przez „potwora”, tego samego, którego słyszano w nocy. Słychać na zewnątrz jego kroki i olbrzymi cień przesłania okna; pilot wychyla się żeby coś zobaczyć i zostaje gwałtownie wyciągnięty z samolotu, a jego krew ochlapuje szyby. Jack chwyta nadajnik i cała trójka ucieka z samolotu. Charlie potyka się o korzenie i upada, Jack zawraca by mu pomóc, a Kate ucieka dalej. Przerażona Kate ukrywa się wśród drzew i stosuje „metodę odliczania”, którą pokazał jej Jack, aby przezwyciężyć strach. Wraca do miejsca, z którego przyszli i wpada na Charliego, jednak Jacka nie ma nigdzie w pobliżu. Charlie mówi, że Jack uciekł w przeciwną stronę; obydwoje wracają, by znaleźć Jacka.

Deszcz kończy się równie gwałtownie, jak się rozpoczyna. Kate znajduje wśród błota błyszczący przedmiot, jest to odznaka pilota. W tafli kałuży dostrzegają odbicie dziwnego obiektu na szczycie drzewa. Z gęstwiny wyłania się Jack i mówi, że to pilot. Jack nie widział „potwora”, ale zdążył się schronić przed nim w krzakach. Odcinek kończy się pokazaniem zmasakrowanego ciała pilota zawieszonego na szczycie drzewa.

Cytaty

* Nieznany mężczyzna:Nie podchodzić do silnika!Nie ruszać się z miejsca! [pierwszy tekst wypowiedziany w tym serialu].
* Cindy: How’s the drink? – Jak drink?
* Jack: It’s good. – Dobry
* Cindy: That’s not very strong answer. – To nie jest mocna odpowiedź
* Jack: It’s not a very strong drink. – To nie jest mocny drink

[Skrzydło samoloty eksploduje. Jack, Hurley i Claire padają na ziemię]

* Jack: You okay? – W porządku?
* Claire Littleton: Yeah. Yeah. – Tak. Tak.
* Jack: [do Hurley’a] You? – A ty?

[Hurley oczekuje z odpowiedzią]

* Jack: Stay with her. – Zostań z nią
* Hugo „Hurley” Reyes: Dude, I’m not going anywhere. – Koleś, nie wybieram się nigdzie

źródło: Wikipedia