1×03 Tabula Rasa

Tabula rasa – (Czysta tablica) trzeci odcinek pierwszego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni

 • Pierwsza emisja: 6 października 2004.
 • Data emisji w Polsce: 29 stycznia 2005 (AXN), 10 listopada 2005 (TVP1).
 • Retrospekcja: Kate Austen.
 • Scenariusz: Damon Lindelof.
 • Reżyseria: Jack Bender.
 •  

  Scena po scenie

  Jack opiekujący się w prowizorycznym namiocie rannym szeryfem odkrywa, że zbiegłym eskortowanym więźniem jest Kate – znajduje w kieszeni szeryfa jej policyjne zdjęcie. Wieczorem to samo zdjęcie znajduje Hurley.

  Tymczasem grupa, która miała nadać sygnał wezwania o pomoc ustala, że nie zdradzi wiele z tego, czego się dowiedziała – w obawie przed szerzeniem paniki wśród rozbitków. Kate tylko Jackowi zdaje pełną relację z tego, co się stało. Ludzie przeszukują bagaże, resztki samolotu, używając do transportu co cięższych rzeczy porzuconego gdzieś wózka inwalidzkiego. Sawyer decyduje się splądrować wrak pełnego trupów kadłuba.

  W retrospekcjach z Kate poznajemy opowieść, jak – jako uciekinierka – trafia na australijską farmę; w zamian za pomoc w gospodarstwie stary farmer, Ray, zapewnia Kate (przedstawia mu się ona imieniem Annie) pożywienie i dach nad głową. Po trzech miesiącach pracy Kate zamierza wymknąć się z gospodarstwa w środku nocy, ale farmer odkrywa jej zamiary. Obiecuje, że rano ją osobiście zawiezie na stację.

  Z powodu zakażenia szanse szeryfa na przeżycie są coraz mniejsze; Kate pyta Jacka, czy ten mógłby skrócić jego cierpienia, na co Jack odpowiada: „nie jestem mordercą”. W następującej po tej rozmowie retrospekcji widzimy, jak Ray odwozi Kate na stację, a ich samochód zaczyna być śledzony przez samochód szeryfa. Staje się jasne, że Ray wydał Kate w zamian za sporą nagrodę, 23 tysiące dolarów.

  Z powrotem na wyspie obserwujemy rozmowę Michaela z Waltem. Michael mówi synowi, żeby ten trzymał się z dala od pana Locke. Walt mówi, że Locke jest jego przyjacielem i powiedział, że na tej wyspie zdarzył się cud i gdyby Michael też był jego przyjacielem, to by znalazł psa, Vincenta. Gdy deszcz przestaje padać, Michael rusza na poszukiwania, ale – po usłyszeniu dziwnych hałasów i ucieczce na plażę – napotyka kąpiącą się Sun.

  Na plaży wszyscy słyszą odgłosy konania szeryfa. Charlie próbuje porozmawiać z panem Locke i dowiaduje się, że ten właśnie struga z kawałka drewna gwizdek. Sawyer rozmawia z Kate na temat skrócenia cierpień szeryfa za pomocą posiadanego przez nią pistoletu; obserwujemy retrospekcję, w której Kate gwałtownie szarpie kierownicą auta i pojazd, koziołkując, wypada z drogi. Kate widzi, że samochód się pali i stara się odciągnąć nieprzytomnego farmera; dzięki tej zwłoce szeryf był w stanie ją złapać.

  Umierający szeryf mówi Jackowi, że chce porozmawiać z Kate na osobności. Jack wychodzi z namiotu i spotyka Hurleya; Hurley mówi że widział u Kate pistolet. Jack biegnie do namiotu ale widzi, że Kate już wychodzi od szeryfa. W tym momencie rozlega się strzał, z namiotu wychodzi Sawyer i mówi że „ktoś to musiał zrobić”. W tym momencie słychać z namiotu odgłosy dławienia – Sawyer nie trafił dokładnie w serce szeryfa i tylko przebił mu płuca, skazując na powolną śmierć. Zszokowany Sawyer wychodzi z namiotu; odgłosy męki ustają i po chwili wychodzi również, bez słowa, Jack.

  O świcie pan Locke używa wystruganego przez siebie gwizdka; w odpowiedzi z krzaków wybiega pies Walta, Vincent. Locke ostrożnie budzi Michaela i mówi, że najlepiej by było, gdyby to właśnie Michael przyprowadził psa chłopcu.

  Kate pyta Jacka, czy ten chce się dowiedzieć, za co ją ścigają; Jack odpowiada, że to już nieważne, gdyż „wszyscy umarli trzy dni temu” i „każdy zaczął nowe życie na wyspie”.

  W ostatniej scenie odcinka, której za podkład muzyczny służy piosenka odtwarzana w discmanie przez Hurleya, Jin głaszcze śpiącą Sun, Boone daje Shannon znalezione okulary przeciwsłoneczne, Sayid rzuca Sawyerowi jabłko, Charlie zmienia napis na plastrach z FATE (przeznaczenie) na LATE (spóźniony), a Michael przyprowadza psa Waltowi. Odcinek kończy się najazdem kamery na obserwującego ojca i chłopca Johna Locke.

   

  Ciekawostki

  *Tytuł odcinka, „Tabula rasa”, jest nazwą średniowiecznej teorii „Tabula rasa”, rozpowszechnionej w XVII w. przez filozofa Johna Locke (jeden z bohaterów epizodu także nosi imię John Locke). Teoria ta głosiła, że każdy człowiek w momencie narodzin jest „czystą tablicą”, którą można dowolnie zapisać w trakcie życia

  *Po śmierci szeryfa na wyspie pozostało czterdziestu siedmiu rozbitków

  źródło: Wikipedia