2×17 Lockdown

Lockdown – (z ang. Karcer) siedemnasty odcinek drugiego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

Pierwsza emisja: 29 marca 2006
Data emisji w Polsce: 21 maja 2006 (AXN)
Retrospekcje: Locke
Reżyseria: Stephen Williams
Scenariusz: Carlton Cuse i Damon Lindelof

Opis

Ana-Lucia, Sayid i Charlie odnajdują balon, którym rzekomo podróżował człowiek podający się za Henry’ego Gale’a. Tymczasem Locke pozostaje sam w bunkrze nadal pilnując Henry’ego. Jack, który miał go zastąpić przy komputerze zostaje dłuzej na plaży, aby ograć w karty Sawyer’a. W stacji niespodziewanie zamykają się grodzia odcinając pomieszczenie, w którym znajduje się Locke oraz zbrojownie, w której zamknięty jest Henry od reszty obiektu. John wypuszcza więźnia i razem próbują otworzyć przegrody. Henry żąda jednak od Locka, aby ten bronił go przed pozostałymi rozbitkami. Razem podważają jedną z zasuw. Kiedy Locke próbuje się pod nią przecisnąć spada na niego. Unieruchomiony John każe Henry’emu przedostać się do komputera przez wentylację i wcisąć przycisk. Gdy Henry odchodzi gaśnie światło, a Locke na ścianie pod ultrafiletowym promieniowaniem zauważa mapę. Nagle wszystko wraca do normy. John zostaje uwolniony. W dżungli Jack, Kate, Ana-Lucia, Sayid i Charlie odnajduja paczkę żywności od Inicjatywy DHARMA. Wszyscy przychodzą do bunkra. Tam Sayid opowiada o tym co znaleźli przy balonie. Potwierdza on wersję wydarzeń przedstawionych przez Henry’ego Gale’a. Ma jednak istotny dowód obciążający więźnia – w grobie zaznaczonym na mapie nie leży kobieta, ale mężczyzna – na prawie jazdy znalezionym przy nim widnieje nazwisko Henry Gale.

W retrospekcjach Johna Locke’a dowiadujemy sie dlaczego opuściła go jego narzeczona Helen. Stało się to po tym, jak pomógł swojemu rzekomo zmarłemu ojcu odzyskać 700 000 $ zdobyte na oszukiwaniu ludzi.

Cytaty

James „Sawyer” Ford: Hey, when I asked you what you wanted for stakes, why didn’t you ask for the guns? – Hej, dlaczego nie zażądałeś broni, kiedy pytałem o stawkę?
Jack Shephard: When I need the guns, I’ll get the gun – Gdy będę potrzebował broni, zdobędę ją.

źródło: Wikipedia