2×21 ?

Question Mark – dwudziesty pierwszy odcinek drugiego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 10 maja 2006
 • Data emisji w Polsce: 18 czerwca 2006 (AXN)
 • Retrospekcje: Mr. Eko
 • Reżyseria: Deran Sarafian
 • Scenariusz: Carlton Cuse i Damon Lindelof
 • Opis

  Akcja tego odcinka skupia się wokół Mr. Eko. Epizod otwiera scena jego snu. Widzi w nim Anę-Lucię i swojego brata Yemi’ego, którzy każą mu pomóc Johnowi odnaleźć „znak zapytania”.

  Locke, Sawyer, Kate i Jack wchodzą do bunkra. Spotykają tam rannego Michaela (zastrzelił obie kobiety – Anę-Lucię i Libby oraz postrzelił samego siebie umożliwiając w ten sposób ucieczkę Henry’emu). Mówi, że „Tamten”, którego rozbitkowie trzymali w bunkrze uciekł zastrzeliwszy Anę-Lucíę i Libby oraz raniwszy jego. Okazuje się, że Libby jeszcze żyje. Jack stara się uratować kobietę, jednak potrzebna mu jest do tego heroina zabrana przez Sawyera.

  Eko proponuje, że razem z Lockiem odnajdą uciekiniera. Wyruszają jego tropem do dżungli. Jednak prawdziwym powodem wyprawy Eko jest odszukanie z pomocą Johna „znaku zapytania”. Późną nocą dochodzą do samolotu przemytników, przy którym rozbijają obóz. Tym razem to Locke ma sen, w którym Yemi, znajduje się na szczycie pobliskiego klifu. Eko szybko odczytując wskazówkę wspina się na niego. Z góry zauważa olbrzymi znak zapytania na ziemi. Zszedłszy z powrotem na dół Eko dokładnie przeszukuje ziemię w pobliżu tajemniczego znaku. Odkrywa właz do kolejnego bunkra. Wraz z Lockiem przesuwa spalony samolot, aby dostać się do niego.

  Wewnątrz znajduje się opuszczona stacja. Z filmu instruktażowego dowiadujemy się, iż jest to stacja nr 5 – Perła (ang. The Pearl). Załoga tego bunkra miała monitorować ludzi pracujących w innych stacjach na wyspie, a swoje spostrzeżenia zapisywać w dziennikach. Te miały być potem z pomocą specjalnej tuby transportowane na zewnątrz i magazynowane dla potrzeb Inicjatywy DHARMA. Po obejrzeniu filmu Eko nabiera przekonania, że wciskanie klawisza w stacji Łabędź jest jeszcze ważniejsze niż dotychczas.

  Tymczasem w stacji 3 trwa walka o życie Libby. Kobieta jest jednak w krytycznym stanie. Czuwa przy niej Hugo. Obwinia siebie za to, co ją spotkało, bo przecież to on zapomniał koców, po które Libby przyszła do bunkra. Ostatkiem sił ze strachem w oczach kobieta wypowiada słowo „Michael!”. Rozbitkowie sądząc, że pyta o jego zdrowie, nie zdają sobie sprawy z tego, że wskazuje ona na zabójcę. Po tym wycieńczona umiera.

  Retrospekcje

  W retrospekcjach poznajemy cel podróży Eko do Australii. W Sydney jako ksiądz bada sprawę rzekomo cudownego powrotu do życia dziewczyny, która wcześniej utonęła. Początkowo wierzy on w autentyczność tego cudu. Jednak w rozmowie z ojcem dziewczyny, dowiaduje się, że jest to mistyfikacja sporządzona przez jego żonę. Mówi, że w istocie jego córka zapadła w głęboką hipotermię. Przyznaje się także, że jest jasnowidzem oszukującym ludzi, a jego żona – chora dewotka – chce mu udowodnić istnienie cudów. Eko spisuje raport, że żadnego cudu nie było. Jednak w ostatniej retrospekcji ukazane jest jego spotkanie z rzekomo ożywioną dziewczynką na lotnisku tuż przed odlotem do Los Angeles. Mówi mu ona, że między światami spotkała jego brata Yemi’ego, który powiedział jej, że chociaż Eko nie jest prawdziwym księdzem, to jednak jest z niego dumny.

  Ciekawostki

  Richard Malkin – ojciec cudownie ożywionej dziewczyny, którego odwiedził Eko, jest jasnowidzem, który zaaranżował wyjazd Claire do Los Angeles (patrz odcinek: Raised by Another).

  źródło: Wikipedia