3×11 Enter 77

Enter 77 – (ang. wprowadź 77) jedenasty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.77 to komenda, którą należy wpisać do komputera na stacji „Płomień”, gdy wtargną na nią obcy.

 • Pierwsza emisja: 7 marca 2007
 • Data emisji w Polsce: 6 maja 2007 – AXN
 • Retrospekcje: Sayid Jarrah
 • Reżyseria: Stephen Williams
 • Scenariusz: Carlton Cuse i Damon Lindelof
 • Opis

  Sayid, Kate i Locke wyruszają by odbić Jacka z rąk „Innych”. Zabierają ze sobą również Rousseau. Podążają według kierunku, który znajduje się na kiju Eko. Przypadkowo docierają do stacji Płomień, w której rezyduje Rosjanin Mikhail Bakunin, podający się, za ostatniego przedstawiciela Inicjatywy DHARMA. Zaskoczony przez Sayida strzela do niego i rani go w ramię.

  Rozbitkowie wyjaśniają, iż są tutaj przypadkiem, gdyż parę miesięcy wcześniej rozbił się ich samolot. Mężczyzna zaprasza ich do środka stacji i opatruje w niej Sayida. Locke rozgląda się się po pomieszczeniach i znajduje komputer, na którym można grać w szachy. Kiedy udaje mu się wygrać pojawia się na komputerze Marvin Candle, która ostrzega, że w momencie gdy do stacji wtargną obcy należy wprowadzić „7-7”.

  W międzyczasie Sayid orientuje się, iż Bakunin oszukuje i nie jest tym za kogo się podaje. Obezwładnia mężczyznę i znajduje właz pod dywanem, w którym ukrywa się wysłanniczka obozu „Innych” (Bea Klugh). Wraz z Kate schodzi do piwnicy. Zauważa, że budynek jest podminowany. Na ścianach o suficie przytwierdzone są ładunki C-4. W międzyczasie Mikhailowi udaje się uwolnić, terroryzuje on Locke’a. W chwili gdy Kate i Sayid wychodzą z włazu, Michaił na podwórku mierzy do Locka. Chce dokonać wymiany on wypuści Locke’a, jeśli Kate i Sayid wypuszczą Bea’e. Jednak ta mówi mu po rosyjsku, że wie za dużo i powinna zginąć. Po tych słowach Mikhail zabija ja strzałem z broni. Sam zaś ponownie zostaje związany przez Sayida. Dołącza do nich Rousseau. Kate i Locke idą jeszcze raz przeszukać kwaterę Bakunina. Wieczorem cała piątka opuszcza stację Płomień, która w chwilę potem nagle eksploduje. Okazuje się, że John Locke wprowadził do komputera kod 77.

  Danielle poleca Sayidowi, by zabił Rosjanina, lecz ten odmawia. Liczy, że ten doprowadzi go do zaznaczonego na mapie obozowiska, w którym prawdopodobnie „Inni” przetrzymują Jacka.

  W między czasie pozostali na plaży rozbitkowie budują stół do tenisa stołowego. Dochodzi do meczu pomiędzy Hurleyem a Sawyerem. Stawką są rzeczy, które rozbitkowie zabrali Sawyerowi podczas jego nieobecności. Hugo wygrywa.

  Retrospekcje

  Retrospekcje dotyczą Sayida Jarrah. Historia przedstawiona w tym odcinku traktuje o losach Sayida w Paryżu. Po opuszczeniu Gwardii Republikańskiej i wyjechaniu do Francji rozpoczyna on pracę w arabskiej restauracji (pod zmienionym nazwiskiem). Przypadkiem rozpoznaje go żona innego restauratora. Kobieta ta była przez Sayida torturowana w Iraku. Mąż kobiety zwabia Sayida do swojej restauracji, gdzie go obezwładnia i zamyka w piwnicy. Biciem zmusza go do tego, by przyznał się, iż to on torturował jego żonę w Iraku. Sayid zaś twierdzi, iż nie zna tej kobiety. Po paru dniach spędzonych w piwnicy – przyznaje się jednak jej do tego, iż ją bestialsko torturował i że bardzo tego żałuje. Kobieta mu wybacza i pozwala mu odejść.

  Cytaty

  Rozmowa po rosyjsku pomiędzy Bea’ą klugh a Mikhailem Bakuninem

  • Ms. Klugh: Mikhail! Mikhail! Wiesz co powinieneś zrobić.
  • Mikhail: Wciąż mamy inne wyjście.
  • Ms. Klugh: Nie możemy ryzykować. Wiesz w jakim jesteśmy położeniu.
  • Mikhail: Wciąż mamy inne wyjście.
  • Ms. Klugh: Odkryli nas. Nie możemy pozwolić, by weszli na terytorium. Wiesz co powinieneś zrobić. To rozkaz.
  • Mikhail: Wciąż mamy inne wyjście!
  • Ms. Klugh: Zrób to teraz, Mikhail.
  • Mikhail: Wybacz mi. (strzał)

  Ciekawostki

  Sayid nie rozumiał komunikatu po francusku słyszanego w krótkofalówce w odcinku Pilot, pomimo iż z retrospekcji wynika, że powinien znać ten język .

  źródło: Wikipedia