3×12 Par Avion

Par Avion – (fran. dosłownie przez samolot – oznaczenie poczty lotniczej w wielu krajach) dwunasty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 14 marca 2007
 • Data emisji w Polsce: 13 maja 2007 (AXN)
 • Retrospekcje: Claire Littleton
 • Reżyseria: Paul A. Edwards
 • Scenariusz: Christina M. Kim i Jordan Rosenberg
 • Opis

  Kate, Sayid, Locke, Rousseau i Mikhail Bakunin kierują się w stronę obozu Innych korzystając z mapy znalezionej w stacji „Płomień”. Sayid jest zły na Locke’a, który wysadził „Płomień”. John twierdzi, iż nie wiedział o ładunkach wybuchowych w stacji.

  Kate jest zdziwiona, że Rousseau nie wypytuje o swoją córkę. Francuzka tłumaczy, że nie pyta o Alex, ponieważ nie chce znać odpowiedzi na pytania.

  Kate chce wiedzieć jak Mikhail dostał się na wyspę. Odpowiada jej, że łodzią podwodną. Inni mogli dzięki niej opuszczać wyspę i wracać kiedy chcieli, ale dwa tygodnie temu impuls elektromagnetyczny uszkodził sonar. Bez niego nie można wrócić na wyspę. Kate ciekawi, po co Mikhail miałby wracać, on jednak nie chce jej tego powiedzieć, gdyż, jak twierdzi, nie zrozumiałaby tego, „bo nie ma jej na liście” tak samo, jak Sayida i Locke’a. Nie znaleźli się na liście, ponieważ „mają wady”.

  Rozmowę przerywa Rousseau. Chce im coś pokazać. Idą za nią. Wychodzą z dżungli na polanę. Co kilka metrów stoi wielki drewniany słup z czymś metalowym u góry. Sayid proponuje obejść słupy na wszelki wypadek, ale Mikhail mówi, że biegną one dookoła osady Innych, i nie obejdą ich. Twierdzi, że mogą przez nie przejść, bo jest to niedziałający już system alarmowy. Locke, aby to sprawdzić, popycha Bakunina w stronę słupów, które zaczynają wydawać dziwny dźwięk. Z szyi Rosjanina zaczyna lać się krew. Po chwili pada. Sayid stwierdza, że u Mikhaila miał miejsce rozległy wylew.

  Skoro nie można przejść między słupami, warto by spróbować przejść nad nimi. Poszukując siekiery w plecaku Locke’a, Sayid znajduje C4, jeden z ładunków wybuchowych z „Płomienia”. John tłumaczy, że wziął to ze stacji, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Sayid nie bardzo mu wierzy. Grupa ścina siekierą drzewo i opiera je o jeden ze słupów. Wszystkim udaje się przejść na drugą stronę. Po jakimś czasie dochodzą do osady Innych. Obserwują ją zza krzaków. Nagle zauważają Jacka biegnącego w ich stronę. Jednak Jack wcale nie biegnie do nich, lecz gra w football amerykański z Tomem.

  Tymczasem w obozie rozbitków Charlie zabiera Claire na piknik. Już na samym początku przeszkadza im Desmond. Przychodzi i namawia Charliego, by poszedł z nim na polowanie. Claire zauważa na niebie ptaki morskie lecące na południe. Mówi, że chyba znalazła sposób na wydostanie się z wyspy i biegnie bez głębszych wyjaśnień.

  Znajduje Sun i Jina. Przedstawia im swój plan: chce złapać jednego z tych ptaków i przyczepić mu wiadomość do obrączki na nodze. Wie, że ktoś na pewno znajdzie wiadomość, ponieważ są to ptaki migrujące i naukowcy znakują je, a potem wyłapują, by śledzić ich trasę. Charlie chce odwieść Claire od tego pomysłu. Uważa, że tylko zmarnują czas na łapaniu ptaka, który potem pewnie i tak okaże się być nieoznakowany. Claire jednak nie zamierza rezygnować. Razem z Sun i Jinem zastawiają pułapkę. Już prawie łapią jednego z ptaków, kiedy rozlegają się strzały. Przestraszone ptaki odlatują. Z dżungli wychodzi Desmond. Claire jest naprawdę wściekła. Krzyczy, że z jakichś powodów Desmond nie chce, by złapali tego ptaka.

  Kiedy Claire wraca do namiotu kłóci się z Charliem. Później widzi go jak dyskutuje z Desmondem. Claire postanawia śledzić Desmonda. Idzie za nim, kiedy ten się zatrzymuje i schyla za skałę. Okazuje się, że był tam jeden z oznakowanych ptaków. Claire jest zdziwiona, że Desmond wiedział dokładnie gdzie jest ten ptak. Des opowiada jej o swoich wizjach ze śmiercią Charliego itd. Claire godzi się z Charliem. Razem przyczepiają wiadomość do nogi ptaka i wypuszczają go.

  Retrospekcje

  Claire budzi się w samochodzie. Ma ranę na czole. Wychodzi z auta. Na ulicy leży jej matka z mocno pokiereszowaną twarzą. Obie trafiają do szpitala. Lekarz zaszywa ranę Claire, podczas gdy jej matka jest operowana. Do Claire przychodzi policjant, żeby wypytać ją o wypadek. To Claire prowadziła samochód. Jechała za szybko i zderzyła się z ciężarówką. Claire przychodzi do sali, gdzie leży jej matka. Jest w śpiączce i prawdopodobnie nigdy się nie obudzi. Szpital za to może zapewnić jej opiekę. Lekarz tłumaczy, że zapłaci za nią pewna osoba, ale nie chciała ona, by zdradzać jej tożsamość.Pewnego dnia Claire przychodzi do mamy. W sali zastaje też mężczyznę, który okazuje się być Christianem Shephardem, ojcem Jacka. Christian mówi, że właśnie miał wychodzić, kiedy do pokoju wchodzi Lindsey, ciotka Claire. Kłóci się przez chwilę z Christianem, ponieważ ten chce powiedzieć o czymś Claire. W końcu Christian mówi Claire, że jest jej ojcem.

  Christian spotyka się z córką. Tłumaczy, że miał z matką Claire romans. Nie pozostali potem razem, ponieważ Lindsey nienawidziła Christiana, a matce Claire nie podobało się, że ma on inną rodzinę. Christian uważa, że nie powinni dłużej utrzymywać przy życiu matki Claire. Dziewczyna jest oburzona.

  Jakiś czas później, ciężarna Claire przychodzi do szpitala. Przeprasza mamę za kłótnię w aucie. Wyznaje z płaczem, że wypadek to jej wina.

  Cytaty

 • Kate Austen: Can I ask you something? I told you that your daughter was living with them, and you haven’t asked me a single question about her. Mogę Cię o coś spytać? Powiedziałam Ci, że Twoja córka mieszka z nimi, a ty nie zadałaś jednego pytania dotyczągo jej.
 • Danielle Rousseau: Your friend, Jack. Do you care about him? – Twój przyjaciel, Jack. Zależy Ci na nim?
 • Kate: Yes. – Tak.
 • Danielle Rousseau: Imagine sixteen years from now, you’re told he’s still alive, but in your heart you know that he wouldn’t remember you. He wouldn’t know you. He wouldn’t even know that you ever cared about him. I haven’t asked you questions about my daughter, because I do not want to know the answers. – Wyobraź sobie sytuację za 16 lat. Dowiadujesz się, iż jest on ciągle żywy, ale w sercu czujesz, że on nie będzie Ciebie pamiętał. Nie będzie Cię znał. Nie będzie nawet wiedział, że zawsze Ci na nim zależało. Ja nie pytam się o moją córkę, ponieważ nie chcę znać odpowiedzi.
 • Mikhail o jacobie:Człowiek,który sprowadził tu mnie,nas wszystkich,on jest wspaniałym człowiekiem.
 • Kate:skoro Ben jest taki wspspaniały,to dlaczego potrzebował jednego z nas,żeby go uratował?
 • Mikhail:Nie chodzi mi o Bena.
 • źródło: Wikipedia