3×14 Exposé

Exposé – (ang. zdemaskowanie) czternasty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 28 marca 2007
 • Data emisji w Polsce: 27 maja 2007 (AXN)
 • Retrospekcje: Nikki i Paulo
 • Reżyseria: Stephen Williams
 • Scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz
 • Opis

  Odcinek zaczyna się od biegnącej na oślep Nikki. Dziewczyna dobiega do plaży, na której Sawyer i Hurley grają w ping-ponga. Udaje jej się wybełkotać tylko jedno niezrozumiałe słowo – po czym „umiera”. Sawyer i Hurley znajdują również „martwego” Paulo. Nikt nie zna powodu ich śmierci.

  W retrospekcjach pokazana jest historia Nikki i Paulo tuż przed lotem 815. Zabijają oni producenta filmowego i rabują należące do niego diamenty. Po katastrofie samolotu, Paulo i Nikki nie mogą odnaleźć torby, w której schowane były diamenty.

  Po długich poszukiwaniach, Paulo znajduje torbę wraz z zawartością w jeziorze, nie mówi jednak o tym Nikki. Znalezisko ukrywa w toalecie w stacji „Perła”. Wyjaśnia, się więc dlaczego Paulo znał rozkład tego miejsca, kiedy dotarł do niego ponownie z Sayidem, Lockiem, Desmondem i Nikki. Wówczas Paulo zabrał z powrotem diamenty i schował je w majtkach.

  Krótko przed „śmiercią” Nikki orientuje się, że Paulo ma diamenty. Zwabia go do dżungli i rzuca na niego pająka meduzę (którego hodował Arzt). Mężczyzna zostaje sparaliżowany a Nikki wyciąga z jego bielizny cenny depozyt. Chwilę potem pająk, paraliżuje również ją. Zaczyna uciekać, próbując zakopać po drodze diamenty (pokazana jest scena, od której zaczyna się odcinek).

  Ugryzienie pająka powoduje, iż użądlona osoba wygląda jak nieżywa i ma nieodczuwalny puls. Dlatego grupa myślała, że Nikki i Paulo nie żyją. Okazuje się, iż ostatnim słowem, które powiedziała Nikki było „jestem sparaliżowana”.

  W międzyczasie Charlie przyznaje się Sun, że ją zaatakował i uprowadził (wątek z drugiej serii). Wyjawia również, iż był to pomysł Sawyera.

  Grupa nie wiedząc, iż Nikki i Paulo są sparaliżowani: urządza im pogrzeb. W momencie, gdy para jest zakopywana przez Sawyera i Hugo – Nikki nagle otwiera oczy. Jednak – nikt tego nie zauważa. Nikki i Paulo zostają pogrzebani żywcem.

  źródło: Wikipedia