3×16 One of Us

One of Us – (ang. Jedna z nas) szesnasty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 11 kwietnia 2007
 • Data emisji w Polsce: 10 czerwca 2007 (AXN)
 • Retrospekcje: Juliet Burke
 • Reżyseria: Jack Bender
 • Scenariusz: Carlton Cuse i Drew Goddard
 • Opis

  Odcinek wyjaśnia wiele wątków rozpoczętych na początku trzeciej serii.

  Juliet, Jack Shephard, Kate Austen i Sayid Jarrah wracają z wioski „innych” na plażę. Sayid dalej nie ufa Juliet, grozi że jeżeli nie powie mu wszystkiego – zabiję ją. Jack zaś oznajmia, iż kobieta jest pod jego ochroną i nikt jej nie tknie.

  W obozie rozbitków choruje Claire. Jej stan jest na tyle poważny, iż nie jest w stanie zająć się Aaronem. Powierza dziecko Charliemu.

  Do obozu powraca Jack wraz z współtowarzyszami. Rozbitkowie są wrogo nastawieni wobec Juliet.

  W nocy stan Claire się nagle pogarsza. Juliet mówi Kate, iż wie co dolega młodej matce. Tłumaczy, iż Claire jako jedyna matka na wyspie urodziła dziecko – wszystkie inne kobiety, które były w ciąży w obozie „innych” umarły. Juliet wyjawia, iż Ethan Rom miał za zadanie wstrzykiwać Claire zastrzyki ze specjalnym serum opracowanym przez Juliet. Dzięki temu lekarstwu Claire przeżyła i urodziła zdrowe dziecko.

  Juliet twierdzi, iż obecny stan Claire jest reakcją na leki, która podawał jej Ethan. Mówi, że tylko kolejna dawka serum może pomóc dziewczynie. Oznajmia również, że wie gdzie można znaleźć walizkę z lekarstwem – zostawił ją Ethan przed śmiercią w pobliżu jaskiń. Za zgodą Jacka wyrusza (samotnie) po serum.

  Tymczasem Sayid i Sawyer zawiązują sojusz. Podążają za Juliet. Gdy ta dociera do walizki, nieoczekiwanie ujawniają się. Jednak Juliet nazywa ich „fałszywymi obrońcami moralności”. Przypomina Sayidowi, iż torturował niewinnych ludzi a Sawyera, że zabił z zimną krwią mężczyznę.

  Claire dostaje zastrzyk z serum. Wkrótce jej stan polepsza się. Zmienia się też stosunek grupy wobec nowej osoby. Jack daje kobiecie koce i mówi, iż może wybudować sobie schronienie na plaży. Kobieta to czyni.

  Retrospekcje

  Retrospekcje są kontynuacją odcinka 7 (Not in Portland. Juliet rozstaje się z siostrą Rachel i płynie łodzią podwodną na wyspę. Wita tam ją Ben. Po 6 miesiącach Juliet chce wrócić do domu. Ben nie pozwala jej na to. Tłumaczy, iż jej siostra znowu jest chora (rak się cofnął). Szantażuje Juliet – że jeżeli ona opuści wyspę Rachel umrze, jeżeli zaś zostaniemy – on uzdrowi jej siostrę. Dalsze retrospekcje przedstawiają życie Juliet na wyspie. Pomaga ona kobietom w ciąży. Okazuje się, iż żadna kobieta na wyspie nie może urodzić dziecka.

  Okazuje się również, iż Juliet będąc na wyspie miała romans z Goodwinem.

  Pokazany jest moment w którym Juliet wyjawia Benowi, iż ma raka. Nazywa go kłamcą, gdyż twierdził że potrafi pokonać tą chorobę u każdego. Następnie retrospekcje przenoszą się do momentu, w którym samolot rozbija się nad wyspą (sceny te zostały pokazane w odcinku pierwszym trzeciej serii).

  Ben zabiera Juliet do Mikhaila Bakhunina. Pokazuje jej przekaz na żywo, z którego wynika iż jej siostra jest całkowicie zdrowa i że udało jej się urodzić zdrowe dziecko. Juliet się wzrusza.

  Ostatnia scena retrospekcji pokazuje rozmowę Bena z Juliet tuż przed opuszczeniem wioski przez „innych”. Okazuje się, iż Juliet wcale nie została porzucona a jej obecność wśród rozbitków jest wynikiem kolejnej intrygi Bena. Choroba Claire była elementem planu – a znaleziona walizka została podłożona.

  Ciekawostką jest to, że w przedostatniej retrospekcji, po katastrofie 815 gdy Ben powiedział że nie należy do klubu książkowego, Juliet odeszła a Ben wołając Juliet patrzył prosto na nią odwóconą tyłem do niego,tymczasem w odcinku „A Tale of Two Cities” gdy kamera zaczyna się się oddalać, widać że Ben obraca głowę lekko w stronę kamery i nie woła Juliet ani na nią nie patrzy.

  źródło: Wikipedia