3×17 Catch-22

Catch-22 – (tytuł książki, którą znalazł Desmond w plecaku w dżungli. Dosłownie oznacza Paragraf 22) siedemnasty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 18 kwietnia 2007
 • Data emisji w Polsce: 17 czerwca 2007 (AXN)
 • Retrospekcje: Desmond Hume
 • Reżyseria: Stephen Williams
 • Scenariusz: Jeff Pinkner & Brian K. Vaughan
 • Opis

  Na samym początku widzimy scenę, w której ginie Charlie Pace – wpada w pułapkę zastawioną przez Rousseau. Okazuje się, że to kolejna wizja Desmonda, która składa się z czterech części. W pierwszej części wizji Hugo „Hurley” Reyes, Jin-Soo Kwon, Charlie i Desmond odnajdują na plaży kabel. W drugi części widzą katapultującego się pilota. Trzecia część przedstawia śmierć Charliego a czwarta odnalezienie pilota.

  Aby urzeczywistnić wizję, Desmond namawia do wyruszenia w głąb dżungli Hurleya, Jina i Charliego. Temu ostatniego nie mówi jednak, iż czeka go śmierć. Urzeczywistniają się wszystkie elementy wizji poza śmiercią Charliego. Desmond ratuje go w ostatniej chwili.

  Desmond jest przekonany, iż kobietą, która się katapultowała jest Penny. Okazuje się nią jednak być tajemnicza latynoska (jak się później okazuje o imieniu Naomi). Zna ona jednak Desmonda.

  W międzyczasie na wyspie Kate Austen zbliża się do Sawyera. Jack Shephard je kolacje z Juliet Burke.

  Retrospekcje

  Desmond wstępuje do klasztoru. Pozytywnie przechodzi próbę milczenia. Jednak jego spokój zostaje zakłócony. Pewnego dnia w klasztorze zostaje uderzony przez człowieka, który okazuje się bratem jego byłej narzeczonej, którą zostawił na tydzień przed ślubem. Narzeczona nazywa go tchórzem i każe mu wynosić się z jej życia. Desmond upija się klasztornym winem. Przeor wyrzuca go z zakonu. Przy odjeździe pomaga pewnej kobiecie załadować butelki z winem. Tą kobietą okazuje się być Penelope (Penny) Widmore. Losy ich związku przedstawia odcinek 8 trzeciej serii (Flashes Before Your Eyes).

  źródło: Wikipedia