3×19 The Brig

The Brig – (ang. Bryg) dziewiętnasty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 2 maja 2007
 • Data emisji w Polsce: 1 lipca 2007 (AXN)
 • Retrospekcje: John Locke
 • Scenariusz: Damon Lindelof i Carlton Cuse
 • Reżyseria: Eric Laneuville
 • Opis

  Do obozu rozbitków dociera John Locke. Rozmawia jednak tylko z Sawyerem. Mówi mu, iż schwytał Bena. Oczekuje od Sawyera by ten zabił Bena. Obaj mężczyźni wyruszają w głąb dżungli, do miejsca gdzie rzekomo Locke trzyma Bena.

  W tym czasie do obozu rozbitków wraca Desmond, Charlie, Jin i Hurley. Przynoszą ze sobą kobietę, która ocalili. Obawiają się jednak powiedzieć o wszystkim Jackowi, podejrzewając, iż przeszedł on na stronę „innych”. Mówią za to o wszystkim Sayidowi. Ten rozmawia z kobietą. Okazuje się, iż została wynajęta przez Penelope Widmore by odnalazła Desmonda. Mówi również, iż wrak samolotu linii 815 został odnaleziony i że wszyscy pasażerowie zginęli.

  Kate dowiaduje się o wszystkim i mówi o kobiecie Jackowi, zarzuca mu również to, iż grupa mu już nie ufa. Rozmowę słyszy Juliet.

  Locke doprowadza Sawyera do miejsca, gdzie przetrzymuje Bena. Zakładnikiem jest jednak nie Ben a Anthony Cooper. John zamyka Sawyera ze związanym Cooperem. Ten po chwili opowiada mu o sobie, wychodzi na jaw, iż Cooper był prawdziwym Sawyerem, który doprowadził do tragedii rodzinnej Forda, a on zachował sobie jego fałszywe nazwisko. Cooper lekceważąco podchodzi do opowieści Sawyera, kpi z jego tragedii. Doprowadzony do wściekłości Sawyer dusi mężczyznę. Locke mu za to dziękuję. Na odchodne mówi Sawyerowi, iż Juliet jest szpiegiem Bena. Ma za zadanie dowiedzieć się, które kobiety są w ciąży – po to by Ben mógł je zabrać ze sobą.

  Retrospekcje

  Retrospekcje traktują o pobycie Johna wśród „innych”. Ben namawia Locka by ten zabił swojego ojca, mówiąc mu iż tylko w ten sposób może zerwać z przeszłością. John nie umie jednak tego zrobić. Richard (mężczyzna z obozu „innych”- ten sam, który zwerbował Juliet) mówi mu, iż Sawyer mógłby zabić Coopera. Daje Johnowi teczkę na temat Jamesa Forda (prawdziwe nazwisko Sawyera). Wynika z niej, iż ma on powody do zemsty na Cooperze, gdyż jest on odpowiedzialny za śmierć jego rodziców.

  źródło: Wikipedia