3×20 The Man Behind the Curtain

The Man Behind the Curtain – (ang. Człowiek za kotarą) dwudziesty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 9 maja 2007
 • Data emisji w Polsce: 8 lipca 2007 (AXN)
 • Retrospekcje: Benjamin Linus
 • Scenariusz: Elizabeth Sarnoff i Drew Goddard
 • Reżyseria: Bobby Roth
 • Opis

  John przynosi Benowi ciało swojego ojca. Żąda od niego by opowiedział mu prawdę o wyspie. Ben mówi mu jednak o Jacobie, który jest jego zwierzchnikiem.

  Locke każe Benowi, by ten pokazał mu Jacoba. Słyszący to Mikhail stanowczo protestuje – Locke dostaje ataku furii i bije do nieprzytomności Rosjanina.

  Ben decyduje się zaprowadzić Locka do Jacoba. Idą do starej opuszczonej chatki. Po wejściu Locke nikogo nie widzi, okazuje się, iż Jacoba widzi tylko Ben. Locke stwierdza, że Ben jest szalony i odgrywa przed nim marne przedstawienie. Gdy zdenerwowany próbuje wyjść, nieoczekiwanie słyszy głos „Pomóż mi” – po czym odruchowo świeci latarką (niezważając na wcześniejsze ostrzeżenie Bena, iż Jacob „nie lubi technologii”). W pomieszczeniu zaczynają poruszać się przedmioty, pękają szyby, pojawiają się płomienie, Ben próbując uspokoić Jacoba, łapie za krzesło na którym rzekomo on siedzi, jednak zostaje mocno odepchnięty do ściany. W tej chwili na moment pojawia się zarys siedzącego na krześle mężczyzny. John ucieka z domku, za chwilę pojawia sie przy nim Ben. Mimo wszystko Locke nadal nie wierzy w istnienie Jacoba.

  W drodze powrotnej do obozowiska, John zauważa, że wracają inna ścieżką. Ben tłumaczy mu, że chce coś mu jeszcze pokazać. Prowadzi go do miejsca, gdzie w wykopanym rowie spoczywa mnóstwo ludzi w uniformach Inicjatywy DHARMA. Ben mówi, że pomógł tubylcom zabić tych ludzi, którzy przybyli na wyspę w poszukiwaniu harmonii, a nie potrafili żyć w zgodzie z tubylcami. Strzela do Locke’a, który wpada do dołu. Każe Johnowi powiedzieć, co usłyszał od Jacoba. Locke mówi mu prawdę, lecz mimo to Benjamin pozostawia go konającego w dole.

  Retrospekcje

  Odcinek zaczyna się od narodzin Bena. Rodzi się on w lesie – nie na wyspie. Po porodzie umiera jego matka. Wychowuje się z ojcem i wraz nim udaje się na wyspę, gdzie dorasta. Ojciec obwinia go o śmierć matki. Na wyspie Benowi ukazuje się jej zjawa.

  Członkowie Inicjatywy DHARMA są nękani na wyspie przez tubylców. Pewnego dnia Ben przechodzi przez ogrodzenie i spotyka jednego z nich. Zwierza mu się, że nienawidzi miejsca, w którym mieszka i prosi go, by się nim zaopiekował.

  Następna retrospekcja pokazuje dorosłe życie Bena na wyspie. W dniu swoich urodzin udaje się wraz z ojcem na przejażdżkę. Kiedy pojazd staje na wzniesieniu, mężczyźni zaczynają rozmawiać. Ben zakłada maskę i zagazowuje ojca. Gdy wraca do obozu Inicjatywy DHARMA okazuje się, iż cała organizacja została zabita przez tubylców gazem. Działali oni w porozumieniu z Benem.

  Ciekawostki

 • Jak wynika ze spoilerów producentów serialu, tajemniczy proszek który zobaczył John to pył wulkaniczny. Usypany w krąg wokół chatki służy Benowi do więzienia tajemniczej zjawy.
 • Jacob to drugie imię Jeffreya Abramsa producenta tego serialu.
 • Matka Bena i matka Locka mają na imię Emilly.
 • Aktorka grająca matkę Bena jest w rzeczywistości żoną aktora odgrywającego tę postać – Michaela Emersona
 • źródło: Wikipedia