4x01The Begining of the End

The Beginning of the End (ang. Początek końca) – pierwszy odcinek czwartego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni. Jest to drugi odcinek, w którym zamiast wspomnień oglądamy wizje z przyszłości.

 • Pierwsza emisja: 31 stycznia 2008
 • Data emisji w Polsce: 6 kwietnia 2008 (AXN)
 • Futurospekcje: Hugo „Hurley” Reyes
 • Opis

  Po nawiązaniu kontaktu z ekipą ratunkową rozbitkowie oczekują na przybycie wybawców. Desmond przekazuje grupie na plaży treść wiadomości od Charliego. Kiedy dowiaduje się o tym cała reszta nastaje podział na dwa obozy. Jeden pod dowództwem Jacka czeka na ratunek, natomiast drugi, pod dowództwem Locke’a idzie do baraków.

  Nazwa odcinka wzięła się ze słów Bena w ostatnim odcinku trzeciej serii gdy Jack miał się połączyć ze statkiem Naomi. „Jeżeli to zrobisz to będzie początek końca”.

  Odbiór

  Oscar Dahl z BuddyTV nazwał odcinek „najbardziej oczekiwaną premierą sezonu tego roku”.Epizod oglądnęło około 16 milinów amerykańskich widzów.

  Maureen Ryan z Chicago Tribune „błogo spędziła każdą minutę” w recenzji napisała, że „nie znalazła żadnych uchybień”.Adam Buckman z New York Post dał epizodowi cztery na pięć gwiazdek.Mniej pozytywną recenzję wydał Rodney Ho z The Atlanta Journal-Constitution: „zadowalający powrót z odrobiną dramaty i patosu … [to] wystarczy, by fani czekali na więcej”, David Hinckley z Daily News ocenił odcinek na trzy gwiazdki na cztery możliwe.

  źródło: Wikipedia