4×05 The Constant

The Constant (ang. Stała) – piąty odcinek czwartego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 28 lutego 2008
 • Data emisji w Polsce: kwiecień 2008 (AXN)
 • Retrospekcje: Desmond Hume
 • Reżyseria: Jack Bender
 • Scenariusz: Carlton Cuse i Damon Lindelof
 • Opis

  Desmond podczas podróży helikopterem cofa się umysłem w czasie do roku 1996. Wówczas zerwał z Penny i zaciągnął się do wojska. Nie poznaje Sayida oraz nie wie co robi na łodzi. Podczas rozmowy z Danielem Farradayem dowiaduje się, że musi go odnaleźć w roku 1996 i kazać mu ustawić maszynę czasu na określonych współrzędnych. Desmond odnajduje Farradaya i przekonuje go do zmiany ustawień maszyny. Dowiaduje się od niego, że podróże w czasie zabiją go, jeżeli nie znajdzie sobie stałej – która będzie wspólna dla przeszłości i przyszłości. Tą stałą jest Penny.

  Desmond przebywając na łodzi teleportuje się nieustannie w czasie do roku 1996. Desmond aby przeżyć musi w roku 2004 skontaktować się z Penny, w tym celu musi jeszcze w roku 1996 poznać jej przyszły numer telefonu. Udaje się do niej i zdobywa go. Na łodzi okazuje się, iż Minkowsky cierpi na tą samą przypadłość – jednak z powodu braku stałej – umiera. Sayid montuje Desmondowi telefon, dzięki któremu może on zadzwonić 24 grudnia 2004 do Penny. W ten sposób ustanawia sobie „stałą” i jego świadomość wraca.

  W końcowej scenie widzowie poznają notatkę Farradaya, która zawiera takie zdanie: „If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant.” („jeżeli cokolwiek pójdzie źle, Desmond Hume będzie moją stałą”).

  Ciekawostki

  W tym odcinku poza Jackiem i Sayidem nie pojawią się inni ocalali w katastrofie lotniczej rozbitkowie.

  źródło: Wikipedia