4×12 There’s No Place Like Home Part 1

There’s No Place Like Home (ang. Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej) – stanowi dwunasty odcinek czwartego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja:15 maja 2008
 • Data emisji w Polsce: 2008 (kanał AXN)
 • Futurospekcje: Szóstka Oceanic
 • Reżyseria: Stephen Williams (część pierwsza), Jack Bender
 • Scenariusz: Damon Lindelof, Carlton Cuse
 • Opis Cz.1

  Jack i Kate wyruszają w stronę śmigłowca. Po drodze spotykają wracającego Milesa i Sawyera, który opiekuje się Aaronem. Kate zabiera dziecko i wraca z nim na plażę, Sawyer decyduje się dołączyć do Jacka i kontynuować marsz w stronę helikoptera. Mężczyznom udaje się dojść do celu, na miejscu spotykają Lapidusa, który ostrzega ich przed Keamy’m.Sayid Jarrah dociera do plaży. Daniel postanawia transportować kolejnych ludzi z wyspy na frachtowiec – w pierwszej zabranej szóstce znajduje się m.in. Sun (wraz z Aaronem) oraz Jin.Locke, Hugo i Ben udają się do stacji Orchidea – miejsce jest jednak opanowane już przez ludzi Keamy’ego. By odciągnąć uwagę napastników Linus poddaje się im, po czym zostaje ogłuszony.Sayid i Kate wyruszają by ostrzec Jacka i Sawyera przed niebezpieczeństwem ze strony Keamy’ego. W trakcie marszu zostają jednak schwytani przez Richarda Alperta i jego ludzi.

  Futurospekcje

  Flashforwardy ukazują pierwsze chwile szóstki z Oceanic po powrocie do domu. Podczas konferencji prasowej z udziałem ocalonych przedstawiona zostaje fałszywa wersja wydarzeń po katastrofie.Podczas pogrzebu ojca, Jack poznaje matkę Claire. Dowiaduje się od niej o tym, iż Claire jest jego siostrą. Kobieta nie wie jednak o Aaronie.Hugo wraca na łono rodziny. Ojciec ofiaruje mu wyrestaurowany samochód. Hurley dostrzega, iż numery na liczniku auta układają się w kombinacje: 4, 8, 15, 16, 23, 42.Ostatna scena rozwiązuje jedną z najbardziej nurtujących zagadek z trzeciego sezonu. W trumnie znajdował się… John Locke.

  Odbiór

  Premierę odcinka oglądało 11.40 milionów amerykańskich widzów. Kristin Dos Santos z E! pochwaliła Matthew Foxa (Jack Shephard) za grę aktorską w scenie, w której Jack dowiaduje się, że jest spokrewniony z Claire. Tak samo jak chemię pomiędzy Sayidem i Nadią.Chris Carabott z IGN dał epizodowi ocenę: 7.9. Komentując muzykę nazwał ją jako „dobry początek do ekscytującego finału sezonu”; jednak brak napięcia w planie był przyczyną niższej oceny.

  Ciekawostki

 • W dzienniku Faradaya jest narysowane logo z kurtki Bena a obok niego napis: The Orchid. To potwierdza fakt, że nieznajome logo to logo Orchidei.
 • Kobieta z Oceanic powiedziała na konferencji, że 108 dnia rozbitkowie użyli tratwy, żeby dopłynąć do wyspy Sumba. Znów nawiązanie do liczb
 • Wyspa Membata na której mieli rzekomo żyć po katastrofie rozbitkowie to po indonezyjsku niepewność i wątpliwość.
 • źródło: Wikipedia