4×13&14 There’s No Place Like Home Part2/Part3

There’s No Place Like Home (ang. Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej) – stanowi  trzynasty i czternasty odcinek czwartego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni.

 • Pierwsza emisja: 29 maja 2008
 • Data emisji w Polsce: 2008 (kanał AXN)
 • Futurospekcje: Szóstka Oceanic
 • Reżyseria: Jack Bender
 • Scenariusz: Damon Lindelof, Carlton Cuse
 • Opis cz.2/cz.3

  Druga część odcinku trwa dłużej niż standardowy odcinek. Ludzie Bena, Sayid i Kate przygotowują zasadzkę w wyniku, której Ben zostaje uwolniony. Pozwala on odejść wszystkim rozbitkom z wyspy. Locke i Ben zjeżdżają do Orchidei – przygotowują się do przesunięcie wyspy. Pojawia się tam również Keamy, na jego przedramieniu jest nadajnik, który uruchamia detonator na statku.

  W tym czasie Michael, Desmond i Jin zamrażają C4 za pomocą ciekłego azotu. Nie potrafią jednak rozbroić bomby. Lapidus zabiera do helikoptera Sawyera, Jacka, Kate, Sayida i Hugo. Podczas podróży z Wyspy na frachtowiec helikopter zaczyna tracić paliwo. Frank prosi o pozbycie się zbędnego balastu, nic to jednak nie daje. Hugo domyśla się, że to on tak obciąża samolot. Sawyer mówi Kate na ucho, żeby odnalazła jego córkę Clementine, która mieszka w Albuquerque. Po czym całuje ją i wyskakuje ze śmigłowca.Mężczyźnie udaje się dopłynąć do plaży gdzie czeka Juliet. W Orchidei Ben zabija Keamy’ego, co powoduje aktywacje C4. Po powrocie na statek Lapidus zabiera tylko 7 osób – reszta (także Jin) giną w wybuchu. W wyniku przesunięcia wyspy przez Bena śmigłowiec nie ma gdzie wylądować – uderza więc w wodę.Cała ósemka dryfuje na tratwie. Rozbitków znajduje statek Penny, po wspólnym tygodniu ósemka rozdziela się. Szóstka Oceanic płynie do najbliższej wyspy. Lapidus i Desmond zostają na statku Penny.W momencie gdy Ben przenosi wyspę – opuszcza ją. Wcześniej zostawia swoich ludzi pod dowództwem Locke’a.

  Futurospekcje

  Futurospekcję kontynuują wątek rozpoczęty w ostatnim odcinku serii 3 Through the Looking Glass. Jack pragnie powrócić na wyspę, nie może jednak do tego przekonać Kate, którą wcześniej zostawił.Sun proponuje sojusz Charlesowi Widmore’owi.Sayid odwiedza Hurleya, prosi go by udał się z nim w bezpieczne miejsce. Jack postanawia wrócić do zakładu pogrzebowego, gdzie odbył się pogrzeb Jeremy’ego Benthama. W momencie gdy zagląda ponownie do trumny słyszy głos Bena. Linus oznajmia mu, iż wszyscy którzy wydostali się z wyspy muszą na nią powrócić. Dotyczy to także mężczyzny, który znajduje się w trumnie a jest nim John Locke.

  Alternatywne Zakończenia!

  30 maja 2008 w programie Good Morning America zaprezentowano dwa alternatywne zakończenia 3 części. W pierwszym zakończeniu mężczyzną w trumnie był Sawyer, natomiast w drugim Desmond. Przygotowane je na wypadek gdyby ktoś zdradził główne.

  źródło: Wikipedia