5×01 Because You Left


Polski tytuł: „Ponieważ odeszliście”
Numer epizodu: 01
Data premiery w ABC: 21 stycznia 2009
Retro/Futurospekcja: różne
Scenariusz: Damon Lindelof & Carlton Cuse
Reżyseria: Stephen Williams

Wprowadzenie

Chang na planie filmu instruktażowego dla Strzały

O 8:15 rano, Pierre Chang budzi się w swoim domu w Barakach obok swojej żony. Karmi swojego syna przed rozpoczęciem dnia pracy, kiedy włączony gramofon zaczyna przeskakiwać na płycie. W jednym z budynków zaczyna nagrywać pierwsze sceny filmu instruktażowego dla stacji Strzała. Nagranie przerywa pracownik zgłaszając problem w stacji Orchidea.

Pracownik prowadzi Changa do Orchidei, która jest w trakcie budowy. Jeden z pracowników, który pracował pod ziemią budując drugi poziom stacji zniszczył 6 wierteł próbując przewiercić się przez „dziwną” ścianę. Kierownik pokazał naukowcowi zdjęcie zrobione sonarem, z którego wynika, że po drugiej stronie ściany jest ukryte pomieszczenie.

Daniel Faraday przy budowie Orchidei

Chang stwierdza, że po drugiej stronie ściany znajduje się prawdopodobnie nieskończone źródło energii pozwalające nawet na podróże w czasie. Dodaje również, że pod żadnym wypadkiem nie wolno im się przebijać przez ścianę aby nie uwolnić energii, co mogło by być katastrofalne w skutkach. Chang wychodząc potrąca jednego z robotników, którym okazuje się Daniel Faraday.

Na wyspie

 Przesunięcie wyspy miało natychmiastowy wpływ na pozostałych na wyspie rozbitków. Po białym rozbłysku Locke zauważa, że Richard i Inni zniknęli. Zdziwiony szukając woła go i innych z grupy. Na Zodiaku, Neil pyta co to było za białe światło, Daniel Faraday mówi sam do siebie, że musieli znaleźć się w promieniu wyspy. Na plaży Juliet i Sawyer zauważają, że płonący frachtowiec zniknął. Chwile później spotkali bernarda i Rose od których dowiedzieli się, że obóz rozbitków zniknął. Daniel który przybył Zodiakiem wyjaśnia, że „Obóz nie zniknął, ale nie został jeszcze zbudowany”. Faraday stwierdza, że muszą znaleźć na wyspie coś co zostało zbudowane przed ich przybyciem na wyspę. Juliet sugeruje odszukanie stacji Łabędź, która powinna być 15 minut drogi stąd.

Kiedy rozbitkowie szli do stacji Łabędź, Faraday próbował ich pospieszać żeby dotarli tam przed kolejnym rozbłyskiem. Sawyer chciał aby Daniel wyjaśnił co się dzieje. Ten odpowiedział, że to trudne do wytłumaczenia fizykowi kwantowemu, a co dopiero Sawyerowi i ponownie nakazał aby się pospieszyli. Jednakże, po tym jak Sawyer go uderzył, postanowił wytłumaczyć. Daniel porównał wyspę po przeniesieniu do przeskakującej płyty. Stwierdził, że w wyniku tego Wyspa albo oni poruszają się w czasie. Po tych słowach zapytał, czy cała grupa rozbitków jest w jednym miejscu, na co Sawyer odpowiedział, że nie, bo nie ma z nimi Locke’a.


Samolot przemytników tuż przed rozbiciem

W międzyczasie, Locke wspiął się na wzgórze i nagle zauważył uszkodzony, nisko lecący samolot, który po chwili rozbił się w dżungli. Kiedy znalazł figurkę Maryji, która wypadła z samolotu zdał sobie sprawę że ten samolot to Beechcraft, który wcześniej znalazł on i Boone kilka lat po wypadku. Locke po przybyciu na miejsce katastrofy próbuje wspiąć się na urwisko, aby zobaczyć, czy ktoś przeżył. Zostaje jednak postrzelony w udo. Raniony John spadł na ziemię. Okazuje się, że strzelającym jest Ethan. Mężczyzna myśli, że John był w samolocie i próbuje od niego dowiedzieć się ilu ich było. Locke próbuje wytłumaczyć kim jest zaczynając od tego, że nie był w samolocie i wie, że on nazywa się Ethan. Mówi mu również, że Ben mianował Johna liderem Innych, lecz Ethan stwierdza, że jest to niewiarygodne. Próbuje strzelić do Johna, jednakże w tym samym momencie pojawia się znowu białe światło. Przesunięcie czasu ratuje Johnowi życie. Locke zauważa że jest noc, a Beechcraft leży na dole urwiska.


Desmond celuje do Daniela

Grupa rozbitków dociera do włazu, który ciągle jest kraterem, co oznacza, że obecny czas, to czas po rozbiciu się samolotu Lot 815. Sawyer jest zły, że nie może zmienić przeszłości ostrzegając Jacka i pozostałych przed lotem helikopterem (który jak wierzą rozbitkowie wybuchł wraz z frachtowcem). Faraday, tłumaczy, że czas jest jak droga – można poruszać się w przód i w tył, ale nie można skręcać i tworzyć nowej. W międzyczasie Locke’a odnajduje Richard Alpert, który wyjmuje kulę z jego nogi i daje mu kompas, który ma mu oddać kiedy spotkają się ponownie w innym czasie. Mówi także Johnowi, że jest tylko jeden sposób aby ocalić Wyspę – wszyscy, którzy ją opuścili muszą powrócić. Aby to zrobić Locke musi umrzeć.


Kompas Alperta

Po następnym błysku grupa rozbitków zauważa, że krater zniknął, a właz do Łabędzia jest nienaruszony. Wówczas Sawyer zmieża do tylnych drzwi stacji, próbując zmusić Desmonda do otwarcia drzwi. Faraday tłumaczy, że to na nic, ponieważ Sawyer nie spotkał wcześniej Desmonda więc nie może spotkać go teraz. Kiedy wszyscy odchodzą Daniel pod pretekstem powrotu po plecak zostaje. Chwilę później sam dobija się do drzwi. W odpowiedzi drzwi się otwierają i pojawia się w nich Desmond. Fizyk mówi mężczyźnie, że nie jest jego zmiennikiem oraz to że tylko on może im pomóc, ponieważ „zasady” go nie dotyczą. Daniel prosi zdziwionego Desmonda, żeby po wydostaniu się z wyspy odnalazł jego matkę w Oxfordzie.

Poza wyspą (trzy lata później)

Jest rok 2008, Ben i Jack omawiają plan mający na celu zmuszenie członków Oceanic Six do powrotu na Wyspę. Jack jest pesymistycznie nastawiony do szansy zebrania pozostałych pięciu osób, ponieważ wydarzyło się wiele złych rzeczy. Ben chłodno odpowiedział, że „Stało się to ponieważ odeszliście”. Później w hotelu Jack się goli, a następnie z Benem ustalają dalszy plan. Ben stwierdza, że nie widział Locke odkąd zostawił go na Wyspie. Zapytał też Jacka czy John powiedział mu dokładnie co zdarzyło się na wyspie po odlocie Oceanic. Jack odpowiedział, że nie.

W międzyczasie w Los Angeles Kate ogląda w domu z Aaron kreskówki, kiedy pojawia się Dan Norton, który reprezentuje pewnego klienta. Prawnik wyjaśnia, że ma nakaz sądowy, aby przeprowadzić testy stwierdzające, czy Aaron jest faktycznie jej dzieckiem i chce pobrać próbki krwi od niej i od dziecka. Kate odmawia wykonania testów i każe Nortonowi opuścić jej dom. Ten stwierdza, że wróci tu z szeryfem. Kate natychmiast zaczyna pakować bagaże biorąc ze sobą kopertę z pieniędzmi i broń. Gdy Aaron wchodzi do pokoju i pyta się dokąd idzie, Kate odpowiada mu, że wyjeżdżają na wakacje.


Sun i Charles Widmore na lotnisku

Na Lotnisku Heathrow w Londynie, Sun zostaje zatrzymana przez ochronę lotniska, kiedy chce lecieć do Los Angeles liniami Oceanic Airlines. Kiedy strażnik zamyka ją w pomieszczeniu pojawia się Charles Widmore. Jest zły, że znieważyła go przed interesantami w Londynie, ale chce wiedzieć, jaki to mają mieć „wspólny interes”. Sun odpowiada mu, że ich wspólny interes to zabić Benjamina Linusa.

W pokoju hotelowym Ben i Jack oglądają wiadomości w telewizji, gdzie padają informacje o zwołkach mężczyzny znalezionych w samochodzie na terenie szpitala psychiatrycznego Santa Rosa, podejrzanym o morderstwo jest Hurley który dzień wcześniej uciekł z placówki. Ben zrozumiał, że plan zebrania wszystkich członków Oceanic Six komplikuje się.

Hurley i Sayid zatrzymują się w fast-foodzie przed udaniem się do miejsca kryjówki. Kiedy idą do pokoju, Hurley pyta Sayida o mężczyznę, którego zabił. Jarrah nie wie kim był ten mężczyzna ale wie, że z jakiś powodów obserwował Hurleya co czyni go wrogiem, zwłaszcza po tym co stało się z Benthamem. Kiedy Hurley mówi, że Sayid przesadza, ten stwierdza, że pracował przez 3 lata dla Bena. Przestrzega Hurley, że jeśli Ben, każe mu coś zrobić, ma zrobić dokładnie na odwrót. Sayid zauważa, że kawałek taśmy klejącej przyklejony do drzwi jest rozerwany. Oznacza to, że ktoś włamał się do pokoju, który to miał być kryjówką. Nagle jakiś mężczyzna atakuje Sayida w drzwiach, ale ten szybko go zabija przerzucając go przez balustradę. Jednakże jest jeszcze jeden mężczyzna w środku. Po długiej walce, Sayid go także zabija, ale wcześniej zostaje trafiony paraliżującymi strzałkami, które chwilę później unieszkodliwiają go. Gromadzący się ludzie przy zwłokach pierwszego mężczyzny zauważają Hurleya z bronią i umazanego krwią (w rzeczywistości jest to ketchup). Hurley rusza do środka na ratunek Sayidowi. Obaj są zmuszeni uciekać.


Łódź Desmonda i Penny

Na łodzi Penny, która nie wiadomo gdzie się znajduje, budzi się Desmond, pamiętający co powiedział mu Faraday. Penny tłumaczy mu, ze to na pewno był zły sen, ale Desmond twierdzi, że to prawdziwe wspomnienia. Chce wyruszyć do Oxfordu aby odnaleźć matkę Daniela.

 Pytania bez odpowiedzi

 • Dlaczego Richard Alpert nie jest dotknięty zmianami czasu?
  • Ponieważ, jak już wiemy z poprzednich odcinków, nie starzeje się.
 • Kto zbudował zamarznięte koło?
  • Może właśnie Richard Alpert je zbudował i dlatego ma władzę nad czasem. To by tłumaczyło, dlaczego się nie starzeje.
 • Dlaczego Richard mówi Locke’owi, że do powrotu na wyspę Oceanic 6 jest potrzebna jego śmierć?
  • Bo ta rozmowa odbyła się w przyszłości i Richard wiedział, że Locke umarł i wtedy Jack i reszta postanowili wrócić.
 • Kim są ludzie którzy chcą schwytać Hugo i Sayida?
  • Pracują dla Widmore’a?
   • A może pracują dla Bena?
 • Co się takiego stało, że Sayid stracił zaufanie do Bena?

Ciekawostki

 • Piosenka z gramofonu rozpoczynająca odcinek i zarazem nowy sezon to „Shotgun Willie” autorstwa Willie’ego Nelsona, wybitnego muzyka country.
 • Na kombinezonie Daniela Faradaya w Orchidei jest napisane „Joe”
 • Gdy Sawyer puka do tylnego wejścia do „Łabędzia” krzyczy: „To ja, duch przyszłych Świąt!”. Jest to odniesienie do „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.
 • Sawyer zwraca się do Charlotte per „Ginger”. To aluzja do postaci Ginger z serialu telewizyjnego „Wyspa Gilligana” o grupie rozbitków. Ale to równie dobrze może byc aluzja do jej rudych włosów.
 • Kompas, który Richard daje Locke’owi, wygląda identycznie jak ten, który dał małemu Johnowi w poprzednim sezonie.

Źródło: lostpedia