5×06 316


Polski tytuł: „316”
Numer epizodu: 06
Data premiery w ABC: 18 lutego 2009
Retro/Futurospekcja: Jack
Scenariusz: Damon Lindelof & Carlton Cuse
Reżyseria: Stephen Williams

Świat zewnętrzny – rok 2008


Wnętrze Stacji Dharmy – Latarni

Kontynuacja wydarzeń z poprzedniego odcinka – „This Place is Death”, Eloise Hawking po słynnym haśle „Zaczynajmy” prowadzi gości do podziemi Kościoła gdzie znajduje się stacja Projektu Dharma – Latarnia. Po dotarciu na miejsce kobieta tłumaczy, że celem stacji jest namierzanie Wyspy za pomocą obserwowania miejsc wyładowań elektromagnetycznych na świecie oraz tworzenia skomplikowanych wzorów matematycznych. Pani Hawking tłumaczy również, że Wyspa jest w stałym ruchu czasowym, jednak zdarzają się tzw. okna czasowe dzięki którym można znaleźć Wyspę. Aktualne okno kończy się za 36 godzin. Nagle z grupy wybija się Desmond który jest zszokowany tym iż Jack i Sun chcą wrócić na Wyspę, sugeruje parze, że Ben i Hawking nimi manipulują. Następnie przekazuje Eloise wiadomość od syna Daniela Faradaya z Wyspy który prosi ją o pomoc wszystkim ludziom znajdującym się na niej. Eloise odpowiada, że właśnie to robi. Des nie czekając na kontynuację wykładu wychodzi ostro pokazując, że ani myśli o powrocie na Wyspę. Hawking nie specjalnie przejmuje się wyjściem Desmonda i kontynuuje monolog; mówi, że z jej obliczeń wynika, że aby trafić na Wyspę Oceanic Six musi wsiąść na pokład samolotu Ajira Airways numer lotu 316 który za niecały dzień startuje z lotniska w Los Angeles i leci przez Pacyfik na wyspę Guam w Mikronezji. Zdaniem Hawking to jedyna szansa na ponowne trafienie na Wyspę. Jack i Sun bez wahania zgadzają się na perspektywę lotu. Eloise zastrzega jednak, że aby powrót na Wyspę się udał para musi zwerbować na pokład samolotu jak najwięcej ludzi którzy już byli na Wyspie oraz jeśli to możliwe jak najbardziej upodobnić lot 316 do lotu 815 sprzed 4 lat.

Po zakończonym przemówieniu kobieta zabiera Jacka do swojego gabinetu gdzie tłumaczy mu iż w jego wypadku to nie są wszystkie warunki do powodzenia misji – on musi jeszcze zrobić jedną rzecz: podarować Johnowi Locke’owi który będzie leciał z nimi w trumnie rzecz należąca do swojego ojca. Kobieta daje też Shepardowi list samobójczy od Locke’ a, przy okazji wyjawia się też, że John popełnił samobójstwo – powiesił się.


Rozmowa Jacka z Benem w Kościele

Po wyjściu z gabinetu w głównej sali Kościoła Shepard spotyka modlącego się Bena. Ten mówi mu, że Sun wyszła a trumna z ciałem Locke’ a znajduje się u jego kolegi w rzeźni w Los Angeles. Gdy Jack pyta kim jest Hawking i dlaczego im pomaga Ben przytacza mu biblijną historię Tomasza Apostoła który nie wierzył w zmartwychwstanie Jezusa, zmieniło się to dopiero gdy dotknął jego ran. Mówi chirurgowi, że w jego przypadku będzie podobnie. Po tych słowach Ben wychodzi z Kościoła mówiąc, że idzie spełnić obietnicę złożoną staremu znajomemu i jest to sprawa wymagająca jedynie wyjaśnienia.


Dziadek Jacka – Ray Shepard

Po powrocie do mieszkania Jack odbiera telefon z domu starców z którego dowiaduje się, że ktoś z jego rodziny już 4 raz próbował uciec z zakładu. Jack jedzie na miejsce, nieposłusznym podopiecznym okazuje się być dziadek doktora – Ray Shepard. Starszy pan tłumaczy Jackowi, że jego ucieczki są przejawem niezadowolenia z pobytu w Domu Starców, pyta się też doktora czy cały czas jest z tą piękną piegowatą dziewczyną Kate, Jack odpowiada, że to już przeszłość. Gdy chirurg wypakowuje rzeczy dziadka zauważa męskie buty, gdy pyta się do kogo należą starszy pan odpowiada, że dostał je od żony swego syna po jego śmierci ale nigdy ich nie nosił. Jack zabiera buty.


Pocałunek Jacka z Kate

Doktor wraca do mieszkania, nalewając sok w kuchni słyszy jakieś szelesty w mieszkaniu. Udaje się do salonu, widzi Kate leżącą na tapczanie, gdy pyta się co ona tu robi Austen odpowiada mu, że wie już o wszystkim i leci z nim. Kiedy Jack pyta się gdzie jest Aaron i co się stało kobieta zaznacza, że poleci z nim ale pod warunkiem, że nie będzie ją o nic wypytywał. Następnie dochodzi do pocałunku pary który kończy się wspólną nocą.

Jack i Kate jedzą śniadanie w jego mieszkaniu, Kate zauważa buty Christiana, Jack opowiada jej o tym jak do trumny założył swemu ojcu zwykłe trampki ponieważ sądził iż nie jest wart wydawania pieniędzy na nowe buty. Nagle dzwoni telefon, Jack odbiera i słyszy głos Bena. Widzimy, że mężczyzna stoi przy budce telefonicznej nad zatoką, jest cały poobijany i posiniaczony, twierdzi iż ktoś chce im pokrzyżować plany. Prosi Jacka by sam pojechał odebrać trumnę z Johnem do masarni Simona, na rogu Grand i Hayes. Jack zgadza się.

Masarnia Simona, drzwi Jackowi otwiera Jill która twierdzi, iż wie kim jest i po co przyszedł. Następnie prowadzi Jacka na zaplecze gdzie lekarz widzi trumnę. Otwiera ją i zakłada Johnowi buty ojca. Na zakończenie wkłada pod garnitur Locke’ a nie otwarty list samobójczy od zmarłego dla Jacka i zamyka trumnę po czym zabiera ją ze sobą.


Odprawa Jacka na lotnisku

Lotnisko w LA, przy odprawie paszportowej Jack jest pytany dlaczego chce przewieźć ciało Benthrama do Guam, Jack tłumaczy, że to ostatnie życzenie zmarłego a on jest jego przyjacielem. Pracownik lotniska zaznacza, że obsługa będzie zmuszona do otwarcia trumny i sprawdzenia jej zawartości dla wymogów bezpieczeństwa. Jack zgadza się. Gdy odchodzi od lady z biletem w ręku zostaje zaczepiony przez nieznanego mężczyznę który składa mu kondolencję. Nagle Jack spotyka Sun, kobieta potwierdza swą rezerwację i mówi, że jeśli jest chociaż cząstka nadziei na to, że Jin żyje ona musi ją zbadać. Nagle para zauważa jak kilkanaście metrów dalej policjantka prowadzi skutego Sayida do odprawy.

W tym samym czasie w poczekalni Hurley potwierdza swoją rezerwację na 78 miejsc lotu 316. Okazuje się, że Hugo wie o wszystkim i chce zapobiec śmierci niewinnych pasażerów w katastrofie. Po chwili Hugo spotyka Jacka, mówi mu, że on leci z nimi i żeby nie pytał jak do tego doszło. Jack jest ucieszony z decyzji Reyesa.

Pokład samolotu, do środka wchodzi Jack. Na swoich miejscach są już: Kate, Sun i konwojowany Sayid który jest wyraźnie zaskoczony obecnością znajomych. Nie ma pojęcia o tym co ma się wydarzyć. Po chwili do środka wchodzi również Hurley z futerałem w ręku. Gdy obsługa ma już zamykać drzwi do samolotu wpada spóźniony Ben z ręką na temblaku i poobijaną twarzą. Po chwili i on zajmuje swoje miejsce. Jedynie Hurley wyraża swoje niezadowolenie z obecności Linusa.


Frank Lapidus w 2008 roku

Kilka minut później, samolot linii Ajira Airways lot 316 startuje, z głośników wydobywa się informacja, że pilotem jest Frank Lapidus. Na te słowa Jack prosi obsługę o zawołanie pilota, gdy Frank pojawia się wydaje się przeczuwać jaki cel mają Oceanic Six, mimo to kontynuuje lot.

Kilka godzin później, obsługa oddaje Jackowi list samobójczy Johna twierdząc, że znaleziono go przy przeszukiwaniu trumny. Jack w obecności Bena czyta list, John pisze tylko: „Jack, żałuję, że mi nie uwierzyłeś”. Nagle rozpoczynają się turbulencję, po chwili rozbłyska światło jak przy przenoszeniu Wyspy.

Wyspa – 1977 rok


Jack, Kate i Hugo po powrocie na Wyspę

Nawiązanie do pierwszej sceny 1×01: Jack budzi się gwałtownie w dżungli. Wstaje i słyszy głos wołający pomocy. Shepard biegnie przez dżunglę, w końcu dociera do wodospadu pod którym dryfuje Hugo z futerałem w ręku, doktor skacze w dół i dopływa do mężczyzny. Nagle panowie zauważają Kate leżącą na brzegu. Duet podpływa do niej i wychodzi na brzeg. Gdy Kate budzi się twierdzi iż od momentu przebłysku w samolocie nic nie pamięta, to samo mówią Jack z Hurleyem. Jedno tylko jest pewne: są na Wyspie. Nagle słychać muzykę wydobywającą się z samochodu, po chwili na wybrzeże wyjeżdża bus DHARMY z którego wyskakuje uzbrojony mężczyzna w stroju Inicjatywy, celuje w trio. Gdy opuszcza broń okazuje się, że jest nim Jin.


Jin w stroju Dharmy

Pytania bez odpowiedzi

 • Kto jeszcze z lotu 316 oprócz Jacka, Kate i Hugo znajduje się na Wyspie?
 • Dlaczego Sayid został aresztowany i dlaczego leci lotem 316?
  • Złapała go Ilana. Wynajęła ją rodzina Peter’a Avellino, aby złapała jego zabójcę.
 • Co się dzieje z Kate?
 • Co stało się z Aronem?
  • Został oddany matce Claire („Whatever Happened, Happened”)
 • Czy Kate oddała Aarona matce Claire – Carole Littleton?
  • Tak – patrz „Whatever Happened, Happened”
 • Co się stało Benowi?
  • Został pobity przez Desmonda, kiedy usiłował zabić Penny.
 • Dlaczego Hugo znalazł się na pokładzie lotu 316?
  • Dzień wcześniej Jacob powiedział mu o locie 316.
 • Czy Desmond też wrócił na wyspę?
  • Nie.
 • Skoro wyspa znajduje się w stałym ruchu to jak inni podczas opuszczania wyspy znajdowali drogę powrotna?

Ciekawostki

 • W tym odcinku nie pojawiają się: Sawyer, Juliet, Daniel, Miles, Rose i Bernard
 • Dziadek Jacka nosi sweterek Ralpha Laurena.
 • Samolotem leci również człowiek, który wyraził kondolecje Jackowi po odebraniu biletu lotu (38 minuta).
 • Podczas lotu samolotem, Ben czytał książkę. Gdy Jack się spytał jak może czytać w takim momencie, Ben odpowiedział sarkastycznie, że mama go nauczyła. Było to luźne kłamstwo ponieważ matka Bena umarła przy porodzie.
 • Ben czyta w samolocie ksiązkę „Ulissesa” Jamesa Joyce’a. Jest to kultowa powieść która bazuje na odniesieniach do „Odysei”. Na stronie internetowej Ajira Airlines możemy znaleźć (ukryty w kodzie źródłowym) cytat z 316. strony „Ulissesa”.
 • Obraz którego reprodukcję widzimy w kościele to „Niedowierzanie Świętego Tomasza” autorstwa Caravaggia.
 • Nazwa odcinku i numer lotu nawiązują do ewangelii według św. Jana (Johna), rozdziału 3,16: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. 16 to również jedna z liczb.

Źródło: lostpedia