5×08 LaFleur


Polski tytuł: „LaFleur”
Numer epizodu: 08
Data premiery w ABC: 4 marca 2009
Retro/Futurospekcja: Sawyer
Scenariusz: Elizabeth Sarnoff & Kyle Pennington
Reżyseria: Mark Goldman

Nieznany okres czasu


Tajemniczy monument.

Po przebłysku Sawyer otwiera oczy i widzi, że trzyma linę od studni która wchodzi w ziemię ponieważ sama studnia zniknęła w nowym czasie. Wściekły Sawyer obawia się o zdrowie i życie Johna który wraz z przebłyskiem spadł na dno studni. W tym czasie towarzysze Forda zastanawiają się w jak odległym czasie się znajdują skoro studnia nie została jeszcze nawet zbudowana. Nagle Miles zauważa pomiędzy drzewami olbrzymi skalny monument. W tym czasie kilkadziesiąt metrów pod ziemią John Locke z pomocą Christiana Sheparda przenosi Wyspę.

1974


Inni zabijają Paula i próbują porwać Amy

Grupa otwiera oczy, monument znikł ale za to pojawiła się studnia. Sawyer podbiega do niej jednak okazuje się, że jest zasypana. Tymczasem Juliet i Miles zauważają, że ich objawy zmiany czasu zniknęły. Nie mają już krwawienia ani bólu głowy. Juliet uważa to za znak, że Johnowi się udało. James stwierdza, że teraz muszą poczekać na powrót Locke’a i Oceanic Six na Wyspę. Gdy Juliet pyta jak długo będą czekali James odpowiada: Jak długo będzie trzeba.

Po chwili czwórka udaje się do miejsca gdzie zostawili Daniela i Charlotte. Załamany fizyk siedzi na ziemi i patrzy w puste miejsce powtarzając: Nie powiem jej tego. Gdy Juliet pyta co się stało i gdzie jest Charlotte Daniel z trudem odpiera, że dziewczyna umarła a przy przeniesieniu Wyspy jej ciało zniknęło ponieważ ona dalej podróżuje w czasie a oni zostali w tym czasie na stałe. Po tych słowach grupa debatuje nad tym gdzie mają się teraz udać, Sawyer proponuje plażę ponieważ może są w czasie gdy ich obóz był już na Wyspie ale Miles uważa, że to głupi pomysł. W końcu jednak James podejmuje decyzję, że idą na plażę. Grupa podporządkowuje się mimo niechęci Milesa.

W trakcie wędrówki przez dżunglę rozlegają się strzały, drużyna rozgląda się i zauważa, że na pobliskiej łące dwójka uzbrojonych mężczyzn – Innych właśnie zabiła mężczyznę z Dharmy a teraz zakładają jego zrozpaczonej żonie kaptur na głowę. Nie czekając długo James wychodzi na środek z bronią wycelowaną w duet. Ci odpowiadają strzałami w stronę Sawyera. Na szczęście stojąca z tyłu Juliet ratuje Sawyerowi życie i zabija Innych. Sawyer dziękuje jej i podbiega do kobiety. Gdy ją oswobadza okazuje się, że to Amy. Dziewczyna jest bardzo wdzięczna za pomoc. Prosi by grupa pomogła jej zanieść ciało męża do obozu Dharmy oraz aby pochowali dwójkę Innych. Z niechęcią drużyna zgadza się.

W trakcie wędrówki Juliet tłumaczy reszcie, że są w latach siedemdziesiątych gdy Dharma jeszcze rządziła na Wyspie. A dwaj mężczyźni których zabiła to najprawdopodobniej Inni nazywani przez Dharmę agresorami. Gdy dochodzą do ogrodzenia Sawyer niosący ciało Paula nakazuje Amy je wyłączyć. Dziewczyna wykonuje polecenie i na pokaz sama przez nie przechodzi. Zadowolona ekipa rusza za Amy, gdy jednak przechodzą przez ogrodzenie upadają na ziemię. Okazuje się, że Amy jedynie osłabiła działanie ogrodzenia a sama założyła zatyczki do uszu aby nic jej nie zrobiło.


Pierwsza rozmowa Jamesa z Goodspeedem

Wieczór tego samego dnia, James budzi się w domku w Barakach. Obok stoi Horace Goodspeed, mówi Jamesowi, że jego ludzie nic nie powiedzieli ponieważ tłumaczyli, że on jest kapitanem statku. James potwierdza po czym okłamuje Horacego, że nazywa się Jim LaFleur i wraz ze swoimi ludźmi pływał po Pacyfiku w poszukiwaniu legendarnego statku Czarna Skała i pewnego dnia natrafili na sztorm i ich statek rozbił się tu. Gdy Horace pyta dlaczego chodzili po dżungli Sawyer odpowiada, że szukali swoich zaginionych ludzi. W końcu Goodspeed wierzy w historyjkę Jamesa i mówi, że jutro cała załoga odpłynie łodzią podwodną i zostanie wysadzona na Tahiti. Ford jest oburzony, pyta się dlaczego nie dadzą im czasu na odnalezienie przyjaciół. Horace odpowiada, że na terenie Baraków mogą przebywać wyłącznie członkowie Projektu Dharma.


Rozmowa Jamesa z Richardem w Barakach

Chwilę później Horace prowadzi Jamesa do Juliet, Milesa, Jina i Daniela czekających przed budynkiem. Sawyer przedstawia im wynik rozmów. Miles jest zadowolony, że w końcu opuszczą Wyspę. Sawyer nie chce wracać ponieważ uważa, że muszą czekać na wyniki misji Locke’a. Nagle Daniel widzi kobietę prowadzącą małą rudą dziewczynkę, przerażony szepcze: Charlotte. Tą sytuację przerywa syrena alarmowa, wszyscy natychmiast ewakuują się do budynków. Rozbitków przechowuje u siebie Heather. James i Juliet obserwują wszystko przez okno. Widzą jak po pustym terenie Baraków przechadza się Richard Alpert, nagle wychodzi do niego Horace Goodspeed. Richard zarzuca Dharmie, że złamali rozejm zabijając dwójkę Innych. Horace tłumaczy, że to Inni zaatakowali jego ludzi. Richard mówi, że jeśli chcą utrzymać zawieszenie broni muszą oddać mu ciała jego ludzi plus ciało Paula. Wściekły Goodspeed idzie do Sawyera i pyta się co zrobili z ciałami Innych. James mówi, że sam wytłumaczy Richardowi o co chodzi. Wychodzi na zewnątrz i siada na ławce z Richardem. Mówi mu, że wie o spotkaniu do jakiego doszło dwadzieścia lat temu kiedy to do obozu Innych przybył łysy mężczyzna John Locke i nagle nastąpił błysk i Locke przepadł jak kamień w wodę. Mówi także, że wie o bombie wodorowej „Jughead” oraz o tym, że to on zabił Innych bo zaatakowali kobietę i zabili jej męża oraz, że zakopał Innych na polance koło ogrodzenia.

Tymczasem w domku Amy, Horace przekonuje ją aby oddała ciało swojego męża Innym. W końcu zrozpaczona dziewczyna zgadza się. Gdy Sawyer wraca do domku Horace dziękuje mu za pomoc i oferuje, że mogą zostać jeszcze na Wyspie do ponownego powrotu łodzi.

W nocy Juliet siedzi koło łodzi podwodnej, przychodzi James. Burke mówi, że przez trzy lata na tej Wyspie szukała sposobu by uciec a teraz ma ku temu okazję i z niej skorzysta. James mówi, że mają rok 1974 i, że wszystkie bliskie osoby albo są dziećmi albo się jeszcze nie urodzili. Juliet nie przekonuje to jednak. W końcu James pyta się czy naprawdę chce go zostawić z szalonym naukowcem, panem gadającym z trupami i Jinem który jest sympatyczny, ale trudno się z nim porozumieć. Juliet uśmiecha się tylko. James prosi ją aby została, ponieważ kto ją będzie wtedy pocieszał gdy odejdzie. W końcu pani doktor ulega i zgadza się, ale tylko na dwa tygodnie.

1977


Para tańczy w pomieszczeniu z monitorami

Pomieszczenie Dharmy w Barakach z monitorami na ogrodzenie. Nieznana para uczestników Inicjatywy Dharma włącza w pomieszczeniu muzykę i zaczyna zmysłowo tańczyć. Nagle do środka wpada drugi mężczyzna który z oburzeniem stwierdza, że to nie jest miejsce na imprezy i jeśli LaFleur się o tym dowie będzie wściekły. Para próbuje go uspokoić, że nic się nie stanie ale nagle dziewczyna zauważa na jednym z monitorów pijanego Horacego Goodspeeda który za pomocą dynamitu wysadza w powietrze drzewa w okolicy ogrodzenia. Mężczyźni decydują się poinformować o tym LaFleura, ruszają do jego domku. Po chwili w drzwiach ukazuje się Sawyer. Gdy dowiaduje się co się dzieje zdejmuje z krzesła kostium Dharmy i zakłada go, po czym wraz z duetem wybiega z domku.

Chwilę później jedzie na miejsce wraz z Milesem który jest zdziwiony od kiedy Horace nadużywa alkoholu. W końcu gdy mężczyźni dojeżdżają na miejsce zastają śpiącego Goodspeeda leżącego obok rozpalonego ogniska. Duet zabiera matematyka do busu, gasi ognisko i odjeżdża.

Sawyer przynosi Horace’ego do jego domku. Tam spotykają żonę Goodspeeda Amy która jest w zaawansowanej ciąży. James kładzie go na kanapie i pyta kobietę co się stało. Ta tłumaczy, że pokłócili się o Paula. Nagle Amy dostaje bólów porodowych i mówi, że chyba właśnie zaczęła rodzić.


James przekonuje Juliet do odebrania porodu Amy

Kilka minut później Amy leży w sali medycznej, lekarz Dharmy ma obawy czy przyjąć poród ponieważ istnieje duże zagrożenie niepowodzenia. Sawyer mówi aby poczekał chwilę po czym biegnie do zakładu mechanicznego w obozie gdzie Juliet właśnie naprawia bus Dharmy. James błaga ją aby odebrała poród Amy. Burke twierdzi, że nie może tego zrobić ponieważ wszystkie porody jakie odbierała na Wyspie kończyły się śmiercią dziecka i matki. James namawia ją jednak aż w końcu kobieta ulega.

James czeka przed mini-szpitalem w Barakach na wynik porodu w towarzystwie Jina. Koreańczyk mówi, że dziś przeszukał kolejny sektor i niestety nie znalazł nikogo z Oceanic Six. Mimo to James nie traci nadziei, że znajdą swoich ludzi i misja Locke’a zakończy się powodzeniem. Nagle z sali wychodzi Juliet, ze łzami w oczach mówi, że poród się udał a Amy urodziła zdrowego chłopczyka. Uradowany Sawyer ściska kobietę.

Sawyer czyta książkę,gdy nagle Horace budzi się z kacem. James mówi mu, że przegapił narodziny syna. Gdy Sawyer pyta się o co poszło Horace tłumaczy, że znalazł w rzeczach Amy wisiorek należący do jej byłego męża Paula od którego śmierci minęły tylko trzy lata. Gdy Horace pyta się czy przez trzy lata można zapomnieć o kobiecie James odpiera, że też kiedyś kochał pewną kobietę ale minęły 3 lata od ich ostatniego spotkania i teraz ledwo pamięta jej twarz. I już nigdy jej nie zobaczy… Mówi więc, że trzy lata to bardzo dużo czasu aby o kimś zapomnieć.


James i Juliet całują się

Wieczorem James je romantyczną kolację z Juliet, para całuje się i przytula. Widać, że oboje są zakochani i szczęśliwi.

Rano kolejnego dnia James śpi w łóżku z Juliet, nagle dzwoni telefon. Sawyer odbiera i słyszy jakieś szokujące wieści od Jina. Gdy zaspana Juliet pyta co się dzieje James mówi, że nic ważnego ale musi jechać.


Sawyer po raz pierwszy od trzech lat spotyka Jacka, Kate i Hugo

Kilkadziesiąt minut później Sawyer dojeżdża samochodem nad zatokę, tam zastaje bus Dharmy prowadzony przez Jina z którego wysiadają kolejno: Jack, Hugo i Kate. Zszokowany Sawyer patrzy na nich i przeciera oczy. Kate uśmiecha się do niego.

Pytania bez odpowiedzi

 • W którym roku była Wyspa na początku odcinka?
  • Jakie jest znaczenie posągu który zauważyli rozbitkowie?
   • Czy jest on powiązany z posągiem czteropalczastej stopy?
    • Być może czteropalczasta stopa to pozostałość po wielkim posągu.
     • Tak, zostało to potwierdzone w oficjalnym podcaście.
 • Dlaczego Inni zabili Paula i chcieli porwać Amy?
 • Jak Innym udaje się pokonać ogrodzenie dźwiękowe?
  • Może mają w Dharmie szpiega który przekazuje im kody?
   • Zapewne szpiegiem jest Ben, ponieważ w tym czasie mieszka już kilka lat na wyspie.
 • Dlaczego Richard się nie starzeje?
 • Dlaczego Inni potrzebowali ciało Paula?
  • Żeby pokazać reszcie, że zemścili się na członkach Dharmy za śmierć dwóch swoich ludzi?
 • Dlaczego rozbitkowie są już na Wyspie trzy lata mimo, że mieli zostać tylko dwa tygodnie?
 • Gdzie są Rose, Bernard i inni którzy przeżyli ognisty atak na plażę?
 • Jak to możliwe, że Horace jest mężem Amy skoro ma już żonę – Olivię?
  • Możliwe że Daniel się myli i rozbitkowie wpłynęli na rzeczywistość i ją zmienili przez co Horace nigdy się nie ożeni z Olivią
   • Autorzy scenariusza mówili, że nie będzie alternatywnych linii czasu
  • Może po prostu Olivia nie żyje w roku 1977? Zginęła np. podczas jednego z ataków Agresorów jeszcze przed rozejmem.

Ciekawostki

 • W tym odcinku zobaczyliśmy dwa nowe loga Dharmy:
  • Gwiazda – pracownicy ochrony
  • Klucz mechanika – pracownicy parku maszyn
 • W tym odcinku nie pojawili się: Ben, John, Sun i Sayid.

Źródło: lostpedia