5×13 Some Like It Hoth

 

Polski tytuł: „Niektórzy lubią Hoth”
Numer epizodu: 13
Data premiery w ABC: 15 kwietnia 2009
Retro/Futurospekcja: Miles
Scenariusz: Melinda Hsu Taylor & Greggory Nations
Reżyseria: Jack Bender

Retrospekcje


Mały Miles widzi ciało pana Vonnera

Początek lat ’80 XX wieku, Lara rozmawia w pustym domu z jego właścicielem na temat jej wprowadzenia się do niego. Para targuje cenę gdy kobieta stwierdza, że nie ma męża i będzie sama. Nagle pojawia się kilkuletni Miles, chłopczyk prosi o pieniądze na automat. Mężczyzna zarzuca kobiecie kłamstwo co do tego, że będzie mieszkała sama, Lara odpiera, że chodziło jej o brak męża, w domu będzie mieszkała sama z Milesem. Mężczyzna sugeruje, że sąsiedzi nie lubią hałasu w związku z czym kobieta ucisza chłopczyka. Gdy Miles podchodzi do automatu po raz pierwszy ujawniają się jego zdolności rozmowy z duchami, słyszy krzyki po czym podchodzi do jednych z drzwi od domu, znajduje kluczyk pod kamieniem koło nich i wchodzi do środka. Na podłodze znajduje martwe ciało pana Vonnera, przerażony chłopczyk woła mamę. Po chwili kobieta zjawia się ze sprzedawcą, Miles ze szczegółami opowiada fragmenty z życia denata oraz ujawnia, że umarł na atak serca. Sprzedawca jest zszokowany taką znajomością życia martwego, przerażona Lara pyta się chłopca skąd tyle wie, ten odpiera, że cały czas słyszy zmarłego.


Umierająca Lara rozmawia z synem

Kilka lat później, nastoletni Miles z irokezem na głowie i kolczykami na twarzy puka do drzwi. Otwiera mu kobieta, na pytanie czy może ją odwiedzić kobieta zgadza się i wpuszcza Milesa do domu. Chłopak kieruje się do pokoju którym na łóżku leży jego chora na raka matka, Miles pyta prosi kobietę o to aby powiedziała mu skąd pochodzą jego zdolności do rozmowy z martwymi oraz co się stało z jego ojcem. W końcu kobieta zaczyna mówić, tłumaczy, że jego ojciec nie żyje i, że zostawił ją i jego gdy Miles był niemowlęciem. Stwierdza, że mężczyznę ani ona ani on nigdy nic nie obchodzili. Gdy Straume pyta o to gdzie jest ciało ojca kobieta odpiera, że w miejscu do którego nigdy nie może się udać.


Naomi werbuje Milesa na Kahane

Jesień 2004 roku, Miles spotyka się z klientem Howardem Grayem w altanie przed jego domem. Gray przedstawia mężczyźnie zdjęcie syna i opowiada o jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym ostatni weekend. Następnie stwierdza, że chce tylko aby Miles zapytaj się go czy wiedział o tym, że on go zawsze kochał. Miles zgadza się ale podwaja stawkę po czym prosi mężczyznę o podanie rąk i rozpoczyna medytację. Po niecałej minucie kończy i mówi Howardowi, że jego syn wiedział o tym, że ojciec go kocha. Gray wydaje się być pocieszony a Miles wyrusza do samochodu zaparkowanego pod domem mężczyzny, gdy już ma wejść do środka pojawia się Naomi Dorrit. Kobieta stwierdza, że ona i jej pracodawca od dawna obserwują zdolności Straume i ma dal niego ciekawą ofertę. Gdy Miles się zgadza zaprasza go do pobliskiej restauracji.

Jakiś czas później, Naomi i zdziwiony Miles wchodzą na zaplecze restauracji o której mówiła Dorrit. Na końcu pomieszczenia leży ciało mężczyzny przykryte białym prześcieradłem. Naomi odkrywa głowę mężczyzny i prosi aby Miles porozmawiał z jego duchem i powiedział jej wszystko co mężczyzna mówi. Miles rozpoczyna seans po czym zaczyna mówić, że trup to niejaki Felix, mężczyzna miał dostarczyć niejakiemu Widmore’owi przesyłkę w której są jakieś dane i zdjęcia pustych nagrobków oraz dane starego samolotu który m zostać położony na dnie oceanu jako wrak lotu 815. Gdy kończy kobieta jest zadowolona, pyta się czy Miles zechce wziąć udział w wyprawie na pewną Wyspę na Pacyfiku na której znajduje się bardzo niebezpieczny człowiek którego ściga się od dłuższego czasu. Dorrit sugeruje, że na Wyspie jest dużo grobów i umiejętności Milesa będą niezbędne. Miles początkowo odrzuca ofertę ale gdy słyszy sumę 1,6 miliona dolarów od razu zgadza się na ekspedycję.


Miles rozmawia z duchem Felixa

Ulica Los Angeles, niedługo później. Wieczór, Miles idzie spokojnie ulicą gdy nagle podjeżdża czarny van, ze środka wyskakuje kilku mężczyzn którzy wciągają mężczyznę do pojazdu. Wewnątrz do Milesa odzywa się Bram, późniejszy pasażer lotu 316. Mówi do Straume, że za żadną cenę nie może rozpocząć oferowanej współpracy z Charlesem Widmorem ponieważ owy mężczyzna jest niezwykle niebezpieczny. Miles stwierdza, że zrezygnuje jeśli rozmówca zapłaci mu 3,2 miliona dolarów czyli dwa razy tyle co oferuje mu Widmore. Bram pyta się Milesa czy wie co leży w cieniu posągu, gdy Miles nie wie o co chodzi Bram odpiera, że skoro jeszcze tego nie wie nie jest gotowy jechać na Wyspę. Następnie każe wysadzić Milesa po czym na odchodne rzuca mu iż zbliża się wojna i od niego zależy czy stanie po dobrej stronie. Gdy Straume pyta po której stronie stoi jego rozmówca Bram odpiera, że po zwycięskiej po czym van odjeżdża.


Miles wyrzucony z auta przez „posągowców”

Kilka dni przed wypłynięciem Kahany, do domku Howarda Graya przychodzi Miles z pieniędzmi które od niego wziął. Oddaje mężczyźnie kwotę po czym stwierdza, że okłamał go i, że nie mógł się skontaktować z duchem jego syna. Gdy załamany ojciec pyta dlaczego nie mógł mu zostawić nadziei ten odpowiada, że skoro kochał syna trzeba było mu to powiedzieć za życia po czym odchodzi.

Wyspa – 1977 rok


Miles dostaje od Goodspeeda worek na zwłoki

Sawyer i Kate wracają z terytorium Innych, przy słupach bezpieczeństwa James kontaktuje się przez krótkofalówkę z Milesem który jest w stacji ochrony i prosi go aby zniszczył nagranie z kamery przy której stoją tak aby nie było wiadomo, że to oni zanieśli Benjamina do Innych. Miles zgadza się pomóc przyjaciołom. Gdy już ma wyjąć odpowiednią kasetę przychodzi Horace, mówi, że w zastępstwie za LaFleura który podobno szuka zbiega w dżungli on musi jechać na jeden z terenów wroga i zawieź tajemniczą przesyłkę. Goodspeed zastrzega jednak, że jest to sprawa całkowicie poufna i wykonując to misję Straume znajduje się w wąskim kręgu wtajemniczonych.

Dżungla, terytorium wskazane przez Goodpseeda. Miles jedzie busem gdy nagle na środek drogi wyskakuje uzbrojony Radziński, Miles tłumaczy, że w zastępstwie za LaFleura przywiózł tajemną przesyłkę. Radziński bierze ją po czym woła dwóch pracowników Dharmy którzy wychodzą z krzaków niosąc ciało Alvareza z dziurą w głowie. Stuart rozwija przesyłkę i okazuje się, że to nic innego jak worek na zwłoki. Trio wkłada do środka ciało po czym pakuje je do busa. Gdy Miles pyta co się stało temu człowiekowi Stuart odpiera, że wpadł do dołu a poza tym to nie jego interes. Następnie trio odchodzi a Miles zostaje sam w busie z trupem. Nie czekając długo odsłania twarz i rozpoczyna rozmowę.


Jack konwersuje z Rogerem

Miles powraca do Baraków i dostaje kolejne zadanie. Ma zawieź na budowę Orchidei ciało przywiezione od Radzińskiego dla Pierrego Changa. Gdy Straume szykuje się do wyjazdu doczepia się do niego Hugo który również jedzie do Orchidei zawieź tam kanapki. Mężczyźni wyruszają.

Punkt medyczny w Barakach, Kate dziękuje Juliet za przysłanie jej do pomocy przy Benie Jamesa gdy przybiega Roger z lekami dla syna. Gdy orientuje się, że jego dziecko zniknęło podejrzewa najgorsze ale Juliet stwierdza zaskoczona i zmieszana, że chłopiec nagle zniknął i nie wie co się stało. Wściekł Linus nie może uwierzyć w to, że Juliet dopuściła się takiego niedopilnowania, załamany zapowiada, że zgłosi to górze po czym wściekły wybiega z pomieszczenia.


Hugo pisze scenariusz do Imperium Kontratakuje

W trakcie jazdy Straume zauważa, że Reyes notuje coś zachłannie w notatniku Dharmy. Gdy pyta czy to pamiętnik Hugo odpiera, że coś osobistego ale nie pokazuje zawartości. Nagle Reyes wyczuwa przykry zapach w pojeździe, po chwili orientuje się co jest w transporcie, Miles opowiada, że mężczyzna zmarł przez wpadnięcie do dołu i eksplozję plomby do mózgu. Hugo nie chce wierzyć w opowieści Straume ale stwierdza za to, że sam również ma zdolności rozmowy z duchami. Miles jest wyraźnie zaskoczony.

Baraki, załamany Roger siedzi na huśtawkach i popija piwo gdy przychodzi Kate. Próbuje pocieszyć mężczyznę, że syn na pewno się znajdzie. Nagle Linus wyczuwa, że kobieta wie coś więcej i, że maczała palce w zniknięciu Bena. Kate zaprzecza ale robi to tak nieudolnie, że w końcu oddala się pozostawiając zadumanego Rogera na huśtawce.

Budowa Orchidei, Miles i Hugo dojeżdżają na miejsce i przekazują zdenerwowanemu Pierrowi ciało robotnika które zostaje wniesione w głąb stacji. Gdy Hugo zdegustowany zachowaniem mężczyzny mówi do kolegi, że to jakiś dupek ten odpiera, że to jego ojciec.

Hurley pyta się skąd Miles wie, że to jego ojciec. Straume stwierdza, że 30 dni po przeniesieniu Wyspy do 1974 roku stał na stołówce w kolejce koło swojej matki i Pierre powiedział do niej per żono. Hurley sugeruje by Miles zmienił przyszłość i ocalił ojca, Miles nie zamierza tego robić. Widać, że ma żal do ojca za to, że ten zostawił go i jego matkę gdy był dzieckiem.

Baraki, szkoła. Pijany Roger wchodzi do sali lekcyjnej i zastaje Jacka czyszczącego tablicę. Następnie zwierza się Shephardowi, że ma podejrzenia iż, to Kate porwała jego syna. Jack całkowicie zaprzecza i mówi, że to jakieś chore pijackie pomysły Rogera oraz, że Kate nie ma z tym nic wspólnego.


Budowa Łabędzia

Budowa Orchidei, Chang powraca do Hugo i Milesa i każe im zawieź się do wskazanego miejsca. Podczas jazdy Hugo wyraźnie daje do zrozumienia Changowi, że Miles jest jego synem. Ten jednak nie chwyta licznych aluzji przysyłanych mu przez Reyesa. Nagle Chang każe zatrzymać pojazd, wychodzi na zewnątrz i otwiera ukrytą w zaroślach bramę prowadzącą na budowę Łabędzia. Bus dojeżdża na nią po czym Pierre mówi, że mogą już wracać bo z powrotem pojedzie z Radzińskim. Duet nie odjeżdża jednak ale obserwuje budowę, Hugo widzi jak Glenn jeden z robotników na włazie liczby dyktowane mu przez drugiego z mężczyzn. Zszokowany stwierdza, że trwa właśnie budowa stacji przez którą doszło do katastrofy lotu 815.

Hugo i Miles wracają z Łabędzia gdy Reyes zaczyna wypytywać kolegę o jego ojca. W końcu wściekły Miles przerywa rozmowę i krzyczy, że nie będzie już nic więcej wyjaśnił Hugo i wyrywa mu notes. Okazuje się, że Hugo pisze scenariusz filmu Imperium Kontratakuje aby wysłać go do Georga Lucasa ponieważ ten film jeszcze nie powstał i chce wprowadzić w nim pewne poprawki. Miles jest zaskoczonym takim wyjaśnieniem spray notesu.


Pierre z małym Milesem na rękach

Baraki, Sawyer przychodzi do domu i zastaje Juliet oraz Jacka. Jack mówi o podejrzeniach Rogera wobec Kate, LaFelur jest wściekł na Austen ponieważ mogą mieć przez nią poważne kłopoty. Nagle przychodzi Phil mówi, że wie kto porwał chłopaka. Stwierdza, że zrobił to on czyli James po czym pokazuje mu kasetę z monitoringu. Wściekły James zaprasza mężczyznę do środka po czym powala go uderzeniem na ziemię i każe Juliet przynieść linę.

W tym samym czasie w drugiej części Baraków, Miles rozmawia z Hugo po czym zauważa palące się światło w domu Changów. Podchodzi do okna i widzi jak Pierre trzyma jego samego na kolanach i czyta mu książkę. Po chwili przychodzi Lara i mówi Pierrowi, że musi jechać na molo. Następnie Chang z żalem zostawia i wychodzi przed domek gdzie spotyka Milesa, mówi mu, że muszą jechać na przystań i odebrać naukowców z Ann Arbor przysłanych przez kwaterę dowodzenia.

Jakiś czas później, trwa odbieranie naukowców. Nagle z włazu z łodzi podwodnej wyłania się Daniel Faraday w stroju Dharmy, gdy Miles zszokowany patrzy na fizyka ten odpowiada, że sporo czasu się nie widzieli.


Powrót Daniela na Wyspę

Pytania bez odpowiedzi

 • Dla kogo pracuje Bram i co oznacza hasło: „Co leży w cieniu posągu”?
  • Napewno nie pracuje dla Widmore’a, ani dla Bena.
  • Odpowiedzią na to pytanie może być: Wyspa
  • Możliwe, że pracuje dla dr Changa. Powiedział, że jeśli Miles nie popłynie z Widmorem to dowie się kim był jego ojciec.
   • Chang prawdopodobnie nie żyje, poza tym ich działania nie wskazują na to, by to Miles był ich priorytetem.
 • Kim są ludzie którzy porwali Milesa?
  • Bram mówi, że są po zwycięskiej stronie. W odcinku „The Life and Death of Jeremy Bentham” Charles Widmore mówi Lockeowi, że zbliża się wojna. Być może są to buntownicy lub wygnana część Innych, którzy chcą przejąć Wyspę.
 • Co mają wspólnego z Wyspą?
 • Czy Daniel Faraday ma coś wspólnego z tajemniczymi naukowcami?
 • Co się stało naprawdę martwemu robotnikowi i dlaczego przynieśli go do Orchidei?
  • To co było powiedziane w filmie jest prawdą. Pracował w łabędziu, a pole magnetyczne wyrwało mu plombę.
 • Dlaczego akurat te numery zostały wybrane do umieszczenia na włazie i po co tam miały być?
  • Jak wiemy z tego odcinka, jest to numer seryjny.
   • Z drugiej strony mogło to być tylko oszustwo mające zapobiec podejrzeniom robotników
 • Czy to Miles jest odpowiedzialny za brak kawałka ręki swojego ojca?
  • Bardzo prawdopodobne. Byłoby wtedy tak, jak mówił Hurley o Gwiezdnych wojnach, kiedy Luke odciął rękę swojemu ojcu zamiast najpierw z nim porozmawiać.

 Ciekawostki

 • Hurley „pisze” scenariusz filmu Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje. Scenarzyści wyjątkowo często stosują nawiązania do sagi Star Wars.
 • Podczas rozmowy Rogera z Jackiem widoczny jest układ okresowy z pierwiastkami nieznanymi w roku 1977

Źródło: lostpedia