Jack Shephard

Jack Shephard – jeden z bohaterów serialu Zagubieni. Gra go Matthew Fox.

Przed katastrofą

Jack jest lekarzem, uzdolnionym chirurgiem, tak jak jego ojciec. Obaj pracują w tym samym szpitalu i Jack z przerażeniem zauważa, iż ojciec zaczyna pić oraz coraz częściej operuje po spożyciu alkoholu. W czasie jednej z operacji asystujący mu Jack zauważa, że podpity ojciec popełnia poważny błąd, doprowadzając do śmierci pacjentki, młodej kobiety. Namówiony przez ojca podpisuje fałszywy protokół pooperacyjny. Na konsylium, dowiadując się, że kobieta była w ciąży (co ojciec przed nim zataił), zmienia zdanie i postanawia powiedzieć prawdę o ojcu. W wyniku tego starszy mężczyzna traci licencję lekarza i wpada w alkoholizm. Umiera w czasie pobytu w Australii. Matka Jacka każe mu eskortować zmarłego ojca z Australii do domu. Jego ciało Jack transportuje pechowym samolotem do LA. Na wyspie Jack ma szereg bardzo realistycznych wizji ojca wabiącego go do dżungli. Wkrótce też odnajduje trumnę, jednakże nie ma w niej ciała. Ostatecznie wizje ustają i Jack przechodzi nad sprawą do porządku dziennego. Jack miał żonę Sarę. Uratował ją cudem przed po poważnym wypadku, co sprawiło że ożenił się z nią. Po jakimś czasie Sara powiedziała mu że ma kogoś innego, i chce rozwodu.

Na wyspie

Na wyspie młody i sprawny mężczyzna staje w jednym z organizatorów życia społeczności. Mimo, że jest niezdecydowany i często rozhisteryzowany zostaje niepisanym przywódcą, przynajmniej dla części rozbitków. Jest pierwszym, który rezygnuje z bezowocnego oczekiwania na ratunek i mobilizuje innych do urządzania życia na wyspie na dłuższą metę.

Jack wciąż nieoficjalnie przewodzi grupą rozbitków, aż do końca drugiego sezonu, kiedy to on, Sawyer, Kate i Hurley zostają uprowadzeni przez Innych. Jack przez pierwsze swoje dni u wroga przebywa w tajemniczym bunkrze, który prawdopodobnie znajduje się częściowo pod wodą. Przez te dni poznaje Juliet, którą wpierw traktuje jak śmiertelnego wroga (jak każdego z Innych). Wkrótce jednak zaczyna rozumieć, że nawet sytuacja wśród Innych może być skomplikowana. Stopniowo zaczyna jej ufać i darzyć ją sympatią.

O dziwo, nie tylko Juliet, ale także reszta Innych zaczyna być coraz bliższa Jackowi. Zawiera pakt z Benem, że będzie mógł opuścić wyspę łodzią podwodną. Ten plan jednak nie dochodzi do skutku, gdyż Locke montuje tam ładunek wybuchowy, wskutek czego łódź wybucha.

Sytuacja się diametralnie zmienia, kiedy on i Juliet zostają porzuceni w dżungli przez resztę Innych i są znów skazani na dawne, dzikie życie. Wracają do starego obozu, gdzie Jack opiekuje się Juliet, mimo iż reszta rozbitków pozostaje nieufna. Podejmuje walkę z Innymi, nakazując Sayidowi, Jinowi i Bernardowi przygotowanie zasadzki, sam prowadzi resztę rozbitków do nadajnika.W trakcie wędrówki wyznaje miłość Kate. Po wyłączeniu systemu zagłuszającego sygnały z wyspy przez Charlie’go, udaje mu się skontaktować statkiem ratunkowym.

Po wydostaniu się z wyspy

W przyszłości jest zniszczonym przez życie alkoholikiem uzależnionym od leków, próbuje popełnić samobójstwo. Ma zapuszczona brodę i nie radzi sobie ze swoim życiem. Spotyka się z Kate, której wyznaje, iż musi wrócić na wyspę. Dlatego ciągle podróżuje samolotem (np. do Tokio na drinka) dzięki złotej karcie w nadziei że samolot znowu się na niej rozbije.Prawdopodobnie będzie ojcem dziecka Kate.

źródło : Wikipedia