3×06 I Do

I Do – (ang. „Zgadzam się”) szósty odcinek trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni. Epizod kończy pierwszą część trzeciej serii.

 • Pierwsza emisja: 9 listopada 2006
 • Data emisji w Polsce: 18 marca 2007 (AXN)
 • Retrospekcje: Kate Austen
 • Reżyseria: Tucker Gates
 • Scenariusz: Carlton Cuse
 • Opis

  W retrospekcji widzimy Kate, która melduje się w hotelu i spogląda na swój ślubny welon. Nagle policjant dobija się do drzwi i domaga się, aby Kate je otworzyła. Czy zostanie aresztowana? Jednak po otwarciu drzwi Kate rzuca się w ramiona funkcjonariusza – Kate zamierza poślubić policjanta!

  W „Hydrze” Jack przegląda zdjęcia Bena i dokumentację choroby. Oznajmia Benowi, że w przeciągu tygodnia rak stanie się nieoperowalny i że operacja musi być wykonana natychmiast, jednak on się jej nie podejmie. Poinformował Bena o tym wszystkim tylko po to, żeby wiedział kiedy i w jaki sposób umrze.

  Locke mówi Nikki, Paulo, Sayidowi i Desmondowi, że Eko został zamordowany przez zwierzę, jednak Sayid mu nie wierzy. Kiedy zostają sami pyta, co tak naprawdę się stało. Locke odpowiada, że ludzie nazywają to potworem, jednak on nie wierzy w potwory. Mówi, że Eko zginął w jakimś celu, jednak jeszcze nie wie, co to był za cel.

  W czasie pracy Kate i Sawyer nagle słyszą alarm, a po chwili z dżungli wybiega Alex, uzbrojona w procę i kamienie i domaga się informacji, gdzie Inni przetrzymują jej chłopaka. Kiedy zostaje pojmana i odprowadzona, krzyczy do Kate, że Inni zamierzają zabić jej chłopaka (mając na myśli Sawyera) tak, jak zabili chłopaka Alex.

  Juliet mówi Kate, że Pickett zabije Sawyera, jeśli Kate nie przekona Jacka do przeprowadzenia operacji na Benie. Spotkanie Jacka i Kate jest pełne emocji; mimo, że Kate nie cierpi być wykorzystywana, mówi Jackowi, ze musi wykonać tę operację. Jack jest wściekły, że Kate wierzy Innym oraz że prosi go o uratowanie Sawyerowi życia…

  W retrospekcji widzimy Kate, zdenerwowaną przed ślubem. Matka Kevina, Suzanne, daje jej w prezencie piękny wisiorek, który w rodzinie Kevina przechodzi z matki na córkę. W czasie ceremonii pastor mówi o szczerości, prawdomówności Kate, która według niego jest osobą, której można ufać bez ograniczeń. Jest tylko jeden mały szkopuł: Kevin, Suzanne i pozostali zgromadzeni goście są przekonani, że Kate nazywa się Monica i nie mają pojęcia o jej przeszłości…

  Jakiś czas później Kate dzwoni do oficera Marsa. Mówi mu, że nie chce już dłużej uciekać, chce się osiedlić i spokojnie żyć, wiec prosi go, aby przestał ją ścigać. Oficer domyśla się, że w życiu Kate pojawił się mężczyzna i pyta, kim jest. Kate odpowiada, że go kocha. Oficer Mars mówi, że przestanie ją ścigać, kiedy Kate naprawdę się osiedli, zadomowi, założy rodzinę, zerwie z wiecznym uciekaniem…. Jednak oboje wiedzą, że tak się nigdy nie stanie, ponieważ Kate nie jest przyzwyczajona do takiego życia.

  Na Wyspie Kate mówi Sawyerowi, że widziała Jacka i opowiada o prośbie, jaką względem niego mają Inni. Sawyer jest zadowolony z odmownej decyzji Jacka. Zdenerwowana Kate wychodzi ze swojej klatki i rozbija kłódkę klatki Sawyera. Jeśli Sawyer nie chce, aby Jack uratował mu życie, musi sam je sobie uratować! Sawyer w końcu mówi Kate, że nie mają szans na ucieczkę, ponieważ znajdują się na innej wyspie. Sawyer tłumaczy, że nie powiedział jej tego wcześniej, ponieważ chciał, aby zachowała nadzieję na ratunek i ucieczkę…. W swoisty sposób starał się ją ochronić.

  Cała ta sytuacja, emocje jej towarzyszące, rodząca się między tą dwójką chemia doprowadza do tego, że Kate całuje Sawyera, a Sawyer nie pozostaje jej dłużny. Być może myślą, że Pickett zabije Sawyera, być może naprawdę się w sobie zakochali. Jedyne, co się dla nich liczy to to, że w tym określonym momencie są razem…

  W międzyczasie Locke przygotowuje pogrzeb Eko. Kiedy wbija pałkę Eko w ziemię, tak, aby oznaczyć jakoś miejsce jego spoczynku, niespodziewanie widzi wyrytą nową „wiadomość”, nowy tekst: spójrz na północ, John 3:05 (John 3:05 może być ten odczytane jako Jan 3,5). Locke uśmiecha się: w końcu odnalazł dalsze instrukcje. W „Hydrze” ktoś otwiera drzwi pomieszczenia, w którym przebywa Jack. Kiedy ten wychodzi na zewnątrz, znajduje inne pomieszczenie pełne broni oraz pokój, z którego Ben śledzi wydarzenia w stacji. Na jednym z monitorów widzi Kate i Sawyera, półnagich, leżących w klatce Sawyera. Patrząc na jego twarz, nietrudno jest wyobrazić sobie, co w tej chwili przeżywa. Nagle pojawia się Ben, który również wygląda na zaskoczonego. Mówi, że obstawiał, że Kate wybierze Jacka… Jack decyduje się przeprowadzić operacje, jednak domaga się dotrzymania obietnicy, którą Ben wcześniej mu złożył: Jack chce się wydostać z Wyspy…

  W retrospekcji widzimy, że Kate wykonuje test ciążowy. Wynik jest negatywny, co przyjmuje z widoczną ulgą. Przynosi Kevinowi mrożoną herbatę i… wyjawia prawdę o sobie: mówi, że ucieka i ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, ponieważ zabiła swojego ojca. Mówi, że nie pasuje do uporządkowanego, normalnego domowego życia, w którym do rangi problemu urasta menu następnego obiadu. Kiedy Kevin próbuje protestować, Kate mówi, że Monica jest zmyślonym imieniem. Mówi, że go kocha, ale nie może zostać. Kiedy Kevin próbuje wstać, ma problemy z równowagą- okazuje się, że Kate dosypała mu narkotyków do napoju, tak, aby nie mógł w żaden sposób przeszkodzić Kate w ucieczce. Kiedy Kevin zasypia, Kate wkłada mu w dłoń wisiorek, który otrzymała od jego matki i opuszcza ich wspólny dom.

  W „Hydrze” Jack rozpoczyna operację, w tym samym czasie Pickett idzie po Sawyera i zaskakuje Sawyera i Kate, kiedy są razem. Zmusza Sawyera do uklęknięcia i mierzy pistoletem w jego głowę. Chce go zabić i chce, aby Kate to widziała…

  …Jednak w tym momencie odzywa się jego walkie-talkie. Jack przechytrzył wszystkich i przecinając jedną z nerek Bena, zagroził, że jeśli Inni nie puszczą Kate i Sawyera wolno, pozwoli się Benowi wykrwawić na śmierć! Jack przez walkie-talkie rozkazuje Kate uciekać. Kiedy już będą z Sawyerem bezpieczni, ma przez radio opowiedzieć mu historię, którą on opowiedział jej pierwszego dnia po katastrofie. Kate nie chce uciekać bez niego, jednak Jack krzyczy do słuchawki, że ma uciekać natychmiast, teraz!

  Cytaty

  Cytaty z końcowej (kulminacyjnej) części epizodu.

  • Jack Shephard: Back away from the table. – Odsuńcie się od stołu operacyjnego.
  • Juliet: Jack…
  • Jack Shephard: Back away from the table! Now! – Odsunąć się od stołu! Teraz!
  • Jack Shephard: [po pauzie do Toma]: : Can you hear me in there? – Czy mnie tam słyszysz?
  • Tom „Zeke”: Yeah. – Tak.
  • Jack Shephard: Good. I just made a small incision in Ben’s kidney sack. Now if I don’t stitch that back up in the next hour, He’s dead. Now get in here and bring that walkie-talkie! – Dobrze. Właśnie zrobiłem małe nacięcie na nerce Bena. I jeżeli teraz nie zszyje tego w przeciągu godziny, on umrze. A teraz chodż tutaj i daj mi Walkie-Talkie!
  • Sawyer: We ain’t on our Island. We’re on another one, like Alcatraz. A couple of miles off shore. So unless you’re a mermaid, or you have a boat, there’s no point. Because we’ve go nowhere to run. – Nie jesteśmy na naszej wyspie. Jesteśmy na innej wyspie, jak Alcatraz. Kilka mil od brzegu. Jeśli nie jesteś syreną albo nie masz łodzi, nie ma sensu uciekać.
  • Kate: When were you planning on telling me this? – Kiedy zamierzałeś mi powiedzieć?
  • Sawyer:I wasn’t. – Nigdy.
  • Kate: Why not? – Dlaczego?
  • Sawyer: Because I wanted you to believe that we still had a damned chance. – Chciałem, żebyś wierzyła, że mamy jakąś szansę

  źródło: Wikipedia